Data publikacji w serwisie:

Relacja z Pilskiego Festiwalu Fantastyki Pilkon 2021

Ostatni weekend sierpnia w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile upłynął pod znakiem fantastyki, komiksów, książek, gier planszowych i elektronicznych. Pilkon, czyli Pilski Konwent Gier, Fantastyki i Technologii Informatycznych powrócił po roku przerwy.

Postacie z baśni, filmów i gier przechadzający się swobodnie między graczami, którzy od wielu godzin pochłonięci są planszówkami, kolorowe duszki ścigające głodnego pac-mana na ekranach komputerów w games roomie, rycerze toczący pojedynki na dziedzińcu, uciekinierzy szukający schronienia po zagładzie nuklearnej -  taki widok zastał każdy, kto na zakończenie wakacji gościł w murach pilskiego UAM. Na pilskim konwencie atrakcji nie zabrakło. „Gry bez prądu” - jak zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem i nic dziwnego – na uczestników czekało ponad 200 tytułów popularnych planszówek i RPG. Tu można było wcielić się w Wiedźmina i zwiedzić tajemnicze lokacje, zostać rozbitkiem i razem z pozostałymi graczami przeżyć 15 dni i nocy, zagrać w rysowane kalambury lub odpowiedzieć na 3 pytania w 5 sekund. W retro roomie młodsi uczestnicy mieli okazję doświadczyć, jak wyglądały początki gamingu, zasiadając do konsoli z lat 80-tych i 90-tych, natomiast starsi fani interaktywnej rozrywki mogli odbyć nostalgiczną podróż w przeszłość do takich klasyków jak Mario Bros. czy Donkey Kong. Dla miłośników mangi i anime został przygotowany osobny „panel dalekowschodni”. Równolegle odbywały się tematyczne prelekcje, pokazy oraz spotkania z pisarzami i autorami powieści z dziedziny szeroko pojętej fantastyki. Swoją najnowszą książkę tworzył Michał Gołkowski - pisarz i tłumacz, oscylujący w tematyce fantasy postapokaliptycznej oraz historii alternatywnej. Na najmłodszych uczestników czekała specjalnie przygotowana strefa dziecięca z dmuchanym zamkiem i możliwością wymalowania twarzy w fantastyczne wzory. Głodni rywalizacji mogli zmierzyć się w kilkunastu konkursach oraz turniejach i zdobyć atrakcyjne nagrody: układając tetrisa, imponując zgromadzoną wiedzą o sadze Gwiezdnych Wojen, malując figurki czy śpiewając największe hity w azjatyckim turnieju karaoke. Nie zabrakło również nowości ze świata technologii informatycznych, m.in. programowania i wirtualnej rzeczywistości.

- Nadnotecki Instytut UAM w Pile po raz kolejny jest miejscem, gdzie odbywa się „Pilkon”, czyli festiwal gier, fantastyki i technologii informatycznych. A technologie informatyczne są podstawowym kierunkiem (prócz kierunków środowiskowych), realizowanym przez nasz Instytut. Mamy w tym roku pierwszych absolwentów, inżynierów informatyków – i chcemy, żeby te technologie były podczas festiwalu widoczne – mówi dr Paweł Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.

To było fantastyczne zakończenie wakacji!

Tekst: NI UAM w Pile

Fot. Marcin Maziarz (Magazyn67.pl)