Data publikacji w serwisie:

Spotkanie z autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Wydawnictwo ZNAK serdecznie zapraszają 12 stycznia 2023 r. o godz. 17 na pokaz filmu „Portrecista” oraz spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK w związku z 10. rocznicą śmierci Brassego.

Wilhelm Brasse to fotograf-portrecista, który przez 5 lat fotografował w Auschwitz wszystko, co kazali mu Niemcy. Ten utalentowany fotograf jeszcze przed wojną zasłynął w Katowicach ze zdjęć portretowych, nie wiedząc, że już niedługo będzie zmuszony do robienia ich masowych ilości, nawet tysiąca w ciągu jednej nocy. Po wojnie Brasse wrócił do rodzinnego Żywca i żył w nim do końca swoich dni, do roku 2012. Po wyzwoleniu nigdy nie wziął aparatu do ręki.

Wstęp do książki „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego” napisał dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński, a autorem rekomendacji jest m.in. prof. Norman Davies:

„Nowe spojrzenie na Auschwitz to rzadkość. Ale rekonstrukcja niezwykłej kariery Wilhelma Brassego dokonana przez Annę Dobrowolską stanowi punkt wyjściowy do pokazania życia i śmierci wielu mniej znanych mieszkańców obozów koncentracyjnych – od niemieckich oficerów i sadystycznych morderców, po gwiazdy obozowej orkiestry, pseudobadaczy medycyny, ich ofiary i personel obozowego burdelu. Urodzony w Żywcu Brasse, który uważał się za Polaka, choć z korzeniami austriackimi, był zarówno więźniem, jak i bliskim współpracownikiem SS-manów, a jego perspektywa jest niemal wyjątkowa. Arcyciekawa książka.”

Konsultantem książki jest dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Grzegorz Berendt, obecny przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Spotkanie odbędzie się w Czytelni NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Fr. Ratajczaka 38

Wstęp wolny.