Data publikacji w serwisie:

Spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk

Zakład Studiów Hispanistycznych i Koło Naukowe Hispanistów UAM na Wydziale Neofilologii zapraszają na spotkanie z Katarzyną Kobylarczyk, laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2019 za reportaż „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Spotkanie odbędzie się w środę 1 czerwca o g. 16.30 w sali C2 w Collegium Novum.

„Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” to książka o niezabliźnionych ranach dotyczących hiszpańskiej wojny domowej i jej ofiar. O grobach, w których znajdują się dziesiątki tysięcy szczątek osób, które w większości należały do ofiar cywilnych przegranych w wojnie i dysydentów wobec narodowo-katolickiego modelu narzuconego przez frankizm. Ale nie tylko. To narracja o kościach poszukiwanych przez rodziny ofiar, które przeleżały dziesiątki lat w przydrożnych rowach, zbiorowych, nieopisanych grobach, w studniach, na polach, pod wybudowanymi autostradami albo w mauzoleum ku czci dyktatora. Także i o tych, które zaznały żałoby, a były ofiarami drugiej strony wojennego konfliktu.

To znakomicie napisana książka dająca głęboki wgląd w obecną sytuację i spory dotyczące pamięci zbiorowej w Hiszpanii. To pisana od strony martwych i nienazwanych w większości ciał historia kraju, w którym po wielu latach społeczne procesy pamięciowe zaczęły coraz silniej wykazywać zniekształcenie pamięci przez zbyt szybko zakończoną (nieukończoną i nie-do-końca-spełnioną) transformację systemową kraju ujawniając coraz większą ilość grup, dla których nie znaleziono miejsca w narracjach oficjalnych. Ich doświadczenia pozostały wśród nazwanych przez Dominika LaCaprę „pozornie niemych lub niezarejestrowanych” archiwów. Jednak, jak napisano w laudacji jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: „To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. «Strup» to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze, ale pojawia się na przykład wtedy, gdy w mauzoleum pełnym kości spotykają się synowie zamordowanych – jednemu zabili ojca faszyści, drugiemu – republikanie. Razem schodzą do wilgotnej krypty. Autorka zdaje relację, nie komentuje”.

Porozmawiamy też o hiszpańskojęzycznej wersji książki, której premiera była 18 maja bieżącego roku.

Katarzyna Kobylarczyk – krakowianka z Nowej Huty, dziennikarka i reporterka. Współpracowała z Małopolskim Instytutem Kultury, tworząc pięć zbiorów reportaży historycznych, poświęconych kulturze, zabytkom i historii Małopolski. Publikowała w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „National Geographic Traveler”, „Lodołamaczu” i „Nowej Fantastyce”. Autorka książek Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie (2009), Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty (2013), Strup. Hiszpania rozdrapuje rany (2019) oraz Perły, cegły i petardy. Kobiety Nowej Huty (2020).