Sukces zespołu z Wydziału Chemii w konkursie „Direction: Space”

Zespół studentów z Wydziału Chemii UAM, w składzie: Joanna Wojtukiewicz, Gabriel Ławiński, Gustaw Fita, Natalia Bogdanowicz, Arkadiusz Taras, znalazł się wśród finalistów konkursu „Direction: Space” organizowanego przez Fundację "New Space" oraz Fundację Empiria i Wiedza.

Celem konkursu było zaprojektowanie nowatorskiego, przełomowego doświadczenia, możliwego do przeprowadzenia jedynie w warunkach mikrograwitacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zespół z Wydziału Chemii UAM zaproponował doświadczenie badające wpływ obniżonej grawitacji na kierunek wzrostu korzeni roślin. Wyniki takiego eksperymentu pozwoliłyby na lepsze planowanie przyszłych misji kosmicznych, tj. zaplanowanie upraw roślin na innych planetach niż Ziemia.

Zespół znalazł się na liście finalistów jako jeden z 12 zespołów i tym samym przystąpił do programu mentoringowego mającego na celu udoskonalenie proponowanego projektu i przygotowanie go do wysłania na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Naszym studentom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów związanych z projektem!