Rozpoczął się kolejny 54. sezon naukowo-badawczy Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Ekspedycji Archeologicznej UAM na terenie rzymskiego obozu legionowego i wczesnobizantyjskiego miasta Novae w prowincji Moesia Inferior (dzisiaj w pobliżu miasta Swisztow w Bułgarii) nad Dunajem. Pracami kieruje dr hab. Elena Klenina z Wydziału Historii UAM.
Tegoroczne prace archeologiczne potrwają do 29 lipca. Już w pierwszym tygodniu badań prace eksploracyjne skoncentrowano na terenie domniemanej rezydencji z czasów Teodoryka Wielkiego, króla Ostrogotów w latach 471-526 n.e. Pomimo że to jeszcze hipoteza badacza, to już pierwsze odkrycia skłaniają do optymizmu – mówi prof. Elena Klenina. – Odsłaniany jest obecnie dziedziniec z portykiem kolumnowym, na którym zachowała się studnia zwieńczona plastycznie opracowanym kwadratowym ocembrowaniem wykonanym z jednego monumentalnego bloku wapiennego. Dziedziniec wyłożony jest płytami kamiennymi.
W pierwszym tygodniu badań odkryto również unikatowy wapienny kapitel, który zakwalifikować należy do tzw. karbowanych kapiteli w „ hellenistycznym stylu”. Jest to dopiero piąty egzemplarz tego typu kapiteli jaki odkryto dotychczas w Novae na przestrzeni ponad 60 lat badań. Nowo odkryty kapitel pochodzi zapewne z portyku kolumnowego zamykającego dziedziniec domniemanej rezydencji Teodoryka Wielkiego od strony południowej.
Czytaj dalej na Uniwersyteckie.pl: Trwa kolejna ekspedycja archeologiczna w Novae