W dniach 20-21 czerwca 2024 r. w Collegium Minus i Collegium Rubrum odbyło się trzecie posiedzenie Scienific Advisory Board (AMU SAB). W wydarzeniu, oprócz członków ciała doradczego, uczestniczyli dziekani, kierownicy szkół doktorskich, czołowi naukowcy, badacze, doktoranci oraz studenci, aby omówić najnowsze osiągnięcia i kierunki strategiczne w dziedzinie badań i edukacji.
Spotkanie rozpoczęło się 20 czerwca w Gabinecie Rektora w Collegium Minus, gdzie uczestników powitała prof. Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Następnie odbyła się sesja wprowadzająca prowadzona przez prorektorów prof. Katarzynę Dziubalską-Kołaczyk i prof. Przemysława Wojtaszka, której tematem przewodnim były nauki ścisłe. Uczestnicy, w tym dziekani i dyrektorzy z różnych ośrodków naukowych, zaprezentowali osiągnięcia badawcze oraz plany na przyszłość.
Kolejny temat dotyczył szkół doktorskich – ich dyrektorzy i reprezentanci przedstawili swoje programy oraz omówili wyzwania i oczekiwania, z jakimi borykają się doktoranci. Z kolei interaktywne dyskusje zagranicznych członków SAB ze studentami studiów doktoranckich i magisterskich dostarczyły informacji na temat ich doświadczeń akademickich i aspiracji.
Drugi dzień posiedzenia, odbywający się w nowym budynku UAM – Collegium Rubrum, koncentrował się na przeglądzie priorytetowych obszarów UAM oraz strategicznych partnerstw. Prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk i prof. Przemysław Wojtaszek przedstawili raport z działalności ID-UB w 2023 roku, wyniki śródokresowej ewaluacji oraz efekty marcowego spotkania ID-UB POB w Gnieźnie. Z kolei aktualne informacje o działaniach UAM w ramach EPICUR European University Alliance przedstawił prof. Rafał Witkowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej.
Dyskusje dotyczyły priorytetów badawczych, międzynarodowych publikacji oraz strategicznych partnerstw, angażując przedstawicieli komisji ID-UB i czołowych naukowców. Spotkanie zakończyło się ogólną dyskusją i podsumowaniem, podkreślającymi konieczność wypracowania polityki naukowej UAM i wzmacniania zaangażowania w rozwijanie międzynarodowej współpracy oraz doskonałości badawczej.
W wyniku dwudniowego posiedzenia zagraniczni członkowie SAB, w składzie:
- prof. Julia von Blumenthal, rektor Humboldt-Universität zu Berlin,
- prof. Jeremy K.M. Sanders, profesor emeritus i były prorektor ds. spraw instytucjonalnych na Uniwersytecie w Cambridge,
- prof. Hans-Jochen Schiewer, profesor i były rektor Albert-Ludwigs-Universität Freiburg,
- prof. Michael S. Vitevitch, Uniwersytet Kansas
opracują podsumowanie wraz z rekomendacjami na potrzeby dalszych działań strategicznych na UAM.
Kolejne spotkanie AMU SAB planowane jest w czerwcu 2025 roku.