Data publikacji w serwisie:

UAM gospodarzem debaty z cyklu Areopag Uniwersytetów

„Człowiek w rzeczywistości AI: rozwój czy stagnacja” – pod takim tytułem odbyła się kolejna debata z cyklu Areopag Uniwersytetów. Wydarzenie miało miejsce w ubiegłą środę, 19 czerwca, w Collegium Minus, a gospodarzem spotkania był UAM.

Zebranych powitała JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. – Mam poczucie, że rozmowa o AI jest potrzebna, ale inne sprawy społeczne i polityczne mocno angażują naszą uwagę – mówiła. – Myślę o protestach w całej Europie. Moje stanowisko, jak i stanowisko rektorów polskich uczelni, jest takie, że apelujemy o pokój i popieramy wszelkie działania ku niemu zmierzające, jak i działania, które mają doprowadzić do tego, żeby zakończyły się te akty przemocy i okrucieństwa, jakie obserwujemy. Nie możemy pozwolić na to, żeby uczelnie stały się zakładnikami sytuacji politycznej i żebyśmy stali się stronami w konflikcie. I to pokazuje paradoksalnie, że żadna sztuczna inteligencja przed wyborami moralnymi nas nie ochroni.

Moderatorką spotkania była prof. UAM dr hab. Natalia Walter, a w gronie ekspertów znaleźli się: prof. UW dr hab. Renata Włoch, prof. UAM dr hab. Jacek Marciniak, dr Szymon Bobek (UJ) i dr Paweł Fortuna (KUL).

Eksperci rozważali przyszłość społeczeństwa w kontekście AI, w tym zmiany w komunikacji, nauce i edukacji. – Musimy uczyć studentów nie tylko możliwości technologicznych, ale przede wszystkim odpowiedzialności za to, co robią, zwłaszcza w kontekście systemów sztucznej inteligencji – podkreślał profesor Jacek Marciniak.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji z debaty:

O cyklu „Areopag Uniwersytetów”

Areopag Uniwersytetów to cykl debat, w których biorą udział przedstawiciele największych polskich uniwersytetów: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i inicjatora przedsięwzięcia – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Podczas wydarzenia rektorzy, eksperci, naukowcy oraz studenci rozmawiają o najistotniejszych problemach współczesności.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Fot. Władysław Gardasz