Wokół europejskich standardów edukacji dziennikarskiej

W minionym tygodniu na naszym Uniwersytecie odbyły się dwa międzynarodowe wydarzenia, których uczestnicy dyskutowali nad europejskimi standardami edukacji dziennikarskiej.

8 listopada odbyło się międzynarodowe seminarium European Journalism Training Association (EJTA) na temat „How to teach inclusive journalism?”. Wykład główny wygłosiła profesor Milica Pesic, dyrektor wykonawczy Instytutu Różnorodności Mediów. Ponadto w toku seminarium odbył się m.in. panel dyskusyjny „Challenges of (Teaching) Inclusive Journalism”, wprowadzenie do projektu „Invisible Cities” oraz warsztat dotyczący przeprowadzania wywiadów w sposób inkluzywny. W spotkaniu wzięło udział 35 uczestników z Belgii, Finlandii, Francji, Gruzji, Niderlandów, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane i współfinansowane przez UAM, EJTA oraz Evens Foundation.

9-10 listopada nasz Uniwersytet gościł natomiast reprezentacje organizacji partnerskich w ramach projektu DESTIN: „Journalism Education for Democracy in Ukraine: Developing Standards, Integrity and Professionalism” (realizowanego na podstawie grantu z programu Erasmus+ KA2 – Cooperation for innovation and the exchange of good practices – Capacity Building in the field of Higher Education).

Głównym celem projektu była harmonizacja standardów nauczania dziennikarstwa w 10 uczelniach ukraińskich ze standardami realizowanymi w uniwersytetach europejskich.