Wykład "Rosalind Franklin and DNA: myths and facts"

W imieniu Dziekana Wydziału Chemii, prof. Macieja Kubickiego, serdecznie zapraszamy na wykład otwarty, który odbędzie się 15 listopada 2022 o godz. 16:00 w formie online za pośrednictwem platformy MS Teams. Wykład pt. “Rosalind Franklin and DNA: myths and facts" wygłosi prof. Zygmunt Derewenda z University of Virginia.

Wykład dotyczyć będzie mitów, które narosły wokół postaci Rosalind Franklin – brytyjskiej biofizyczki, specjalistki w dziedzinie rentgenografii strukturalnej, znanej ze współodkrycia podwójnej helisy DNA.

Link do wykładu (MS Teams)

Opis wykładu (j. ang.):

Rosalind Franklin played an important role in the research that eventually led to the discovery of the structure of DNA by Watson and Crick. Virtually unknown to the public, she passed away in 1958. In 1968, Watson penned a memoir, in which he revealed for the first time the story behind the discovery, and portrayed Franklin in a sexist way. Since then, countless books, articles and studies were published in an effort to analyze what happened. My seminar will show how facts became grotesquely distorted into myths as the story was picked up by writers who do not understand science.

O wykładowcy

Profesor Zygmunt Derewenda to specjalista w zakresie biologii molekularnej i krystalografii białek. Zajmuje się szeroką tematyką, która obejmuje m.in. problematykę kurczliwości mięśni gładkich i etiologii nadciśnienia, badania nad nowymi lekami przeciwko wirusowi Ebola oraz badania strukturalne makromolekuł.

Zdjęcie: MRC Laboratory of Molecular Biology, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons