Data publikacji w serwisie:

Zakończenie obchodów Roku Romantyzmu Polskiego

W piątek 18 listopada br. w Sali Lubrańskiego odbyło się Wielkie Czytanie „Ballad i romansów”. Wydarzenie zwieńczyło uniwersyteckie obchody Roku Romantyzmu Polskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z interpretacją utworów z pierwszego wydania „Poezyj" z 1822 roku zmierzyli się uczniowie i nauczyciele liceów ogólnokształcących, przedstawiciele społeczności akademickiej oraz zaproszeni goście, m.in. Joanna Jodełka, Katarzyna Kamińska, Grzegorz Ganowicz, Jadwiga Emilewicz oraz Aleksander Machalica.

Prof. Joanna Wójcik otwierając spotkanie, przypomniała, że rok 2022 jest rokiem polskiego romantyzmu. – Dwieście lat temu ukazało się pierwsze wydanie „Ballad i romansów''. Ta niewielka objętościowo książeczka stała się wówczas wielkim wydarzeniem dla naszej literatury i kultury – mówiła prorektorka UAM. – Była symbolicznym otwarciem nowej epoki, nowej formacji kulturowej, jaką był romantyzm. Miejsce, w którym świętujemy koniec obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, nie jest więc przypadkowe.

Wielkie Czytanie poprzedziło słowo wstępne „O Balladach i romansach – czytanych dzisiaj" wygłoszone przez prof. Krzysztofa Trybusia, kierownika Zakładu Literatury Romantyzmu Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy: „Za/świat Ballad Adama Mickiewicza” oraz Dlaczego Mickiewiczczyli o tym, jak Poeta został patronem Uniwersytetu”.