Data publikacji w serwisie:

Profesor Rainer Ehrnsberger, przyjaciel Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, nie żyje

Szanowni Państwo,

Z opóźnieniem dotarła do nas smutna wiadomość, że 15 października br., po długiej walce ze ciężką chorobą zmarł prof. Rainer Ehrnsberger, profesor zoologii Uniwersytetu Vechta w Niemczech, wybitny zoolog, współpracownik i przyjaciel wielu naukowców z Wydziału Biologii (WB) UAM oraz z innych ośrodków naukowych w Polsce.

We wczesnych latach osiemdziesiątych, zachęcony przez prof. Gerda Albertiego, późniejszego doktora Honoris Causa UAM, przyjechał do Poznania z nie całkiem legalną pomocą ekonomiczną dla poznaniaków zmagających się z ponurą rzeczywistością stanu wojennego. Przybył i już na zawsze zostawił tu część swego serca - Jego prawdziwą pasją i miłością stała się przyroda i kultura Polski. Od tego czasu datują się Jego ożywione kontakty z naukowcami z UAM oraz innych ośrodków badawczych, liczne wizyty i rewizyty, wspólne publikacje i projekty badawcze oraz organizowane przez Niego stypendia dla młodych naukowców z UAM. Szczególnie warto podkreślić pozyskanie potężnych funduszy Rządu RFN na projekt badawczy realizowany w rezerwacie ornitologicznym „Słońsk”. Rezultatem wieloletnich badań było wszechstronne podsumowanie walorów przyrodniczych unikatowych środowisk podmokłych, które stanowiły podstawę formalnego ustanowienia Parku Narodowego „Ujście Warty”. Zwieńczeniem starań Profesora było wyposażenie w kompletny sprzęt optyczny ośrodka edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty”. W późniejszych latach 1997-2001 reprezentował Uniwersytet Vechta, będący partnerem WB w projekcie Tempus-Phare, którego celem było przekształcenie jednolitych studiów magisterskich w studia dwustopniowe oraz wprowadzenie Europejskiego Systemu Transferu Punktów (ECTS). W dniu 20 października 2004 r. został odznaczony Medalem za zasługi dla UAM, co stanowiło formalne uznanie Go za członka naszej społeczności.

Charakterystyka dokonań prof. Rainera Ehrnsbergera byłaby niepełna bez przypomnienia jakim był On Człowiekiem. Wszyscy, którzy Go znali przez niemal 40 lat lub tylko przez chwilę zgodnie twierdzą, że trudno było spotkać kogoś równie radosnego i sympatycznego, błyskotliwego i profesjonalnego. Łączył głęboką wiedzę i pracowitość z umiejętnością bycia duszą towarzystwa i amatorem spotkań w licznym gronie przy dobrym trunku i jadle. Takiego Rainera wszyscy zapamiętamy na zawsze. O Jego obecności wśród nas ciągle przypominają liczne wspólne publikacje i setki fotografii (m.in. był profesjonalnym fotografem przyrodniczym). Trwałą pamiątką wydziałową jest krzew Rubus ehrnsbergeri H.E. Weber (Jeżyna Ehrnsbergera), gatunek poświęcony Jemu przez wybitnego botanika Heinricha Webera. Krzew podarowany Dziekanowi WB rozrósł się na dziedzińcu Collegium Biologicum i do dzisiaj cieszy nasze oczy, latem białymi kwiatami, a jesienią żółtymi liśćmi