Data publikacji w serwisie:

Oświadczenie JM Rektora ws. wyjazdów służbowych

Szanowni Państwo,

w ostatnich dniach jeden z pracowników Wydziału Neofilologii zwrócił się do Biura Organizacyjno-Prawnego z wnioskiem o udostępnienie w trybie informacji publicznej danych o moich wyjazdach służbowych, w szczególności o podróżach lotniczych. Ponieważ o mojej pracy informuję regularnie społeczność Uniwersytetu, także i w tym wypadku nie ma niczego, co chciałbym ukryć. W ostatnim kwartale sporo podróżowałem. I tak:

W dniach 3-5.11.2019 r. uczestniczyłem w uroczystych obchodach 100-lecia Uniwersytetu w Kluż-Napoce (Rumunia), co wiązało się z lotami na trasach Warszawa-Monachium (Lufthansa), Monachium-Kluż (Air Dolomiti), Kluż-Monachium (Air Dolomiti) i Monachium-Berlin (Lufthansa). Podróż z Poznania do Warszawy i z Berlina do Poznania odbyłem mikrobusem służbowym.

W dniach 6-8.11.2019 r. byłem w Brukseli w związku ze spotkaniem rektorów stojących na czele konsorcjum EPICUR (6.11) oraz konferencją inaugurującą działalność uniwersytetów europejskich (7.11). Wiązało się to z lotami na trasach Poznań-Frankfurt (Lufthansa) i Frankfurt-Bruksela (Lufthansa).

W dniach 8-10.11.2019 r. przebywałem w Salonikach na tamtejszym Uniwersytecie Arystotelesa, współpracującym z UAM w konsorcjum EPICUR, prowadząc rozmowy w obecności Chargé d'Affaires a.i. RP z rektorem tamtejszego Uniwersytetu na temat współpracy. Wziąłem także udział w Dniach Polskich w Salonikach, organizowanych przez Ambasadę RP w Grecji (odbyły się tam m.in. zajęcia z języka polskiego prowadzone przez pracowniczkę UAM). Odbyłem loty 8.10 – na trasach Bruksela-Ateny (Aegean) i Ateny-Saloniki (Aegean) i 10.11 – na trasie Saloniki-Monachium (Aegean) i Monachium-Warszawa (Lufthansa) oraz przejazd samochodem służbowym z Warszawy do Poznania.

W dniach 23-24.11.2019 r. byłem we Frankfurcie nad Odrą, by uczestniczyć w 25. Balu Uniwersytetu Viadrina, co wiązało się z przejazdem samochodem służbowym do Słubic (i Frankfurtu).

W dniach 29-30.11.2019 złożyłem krótką wizytę na Uniwersytecie we Fryburgu (Albert-Ludwigs-Universität Freiburg to także nasz partner w konsorcjum EPICUR), gdzie rozmawiałem m. in. z rektorem tego Uniwersytetu na temat godności, jaką zamierza go uhonorować UAM (loty na trasie Poznań-Frankfurt oraz Frankfurt-Poznań liniami Lufthansa oraz przejazdy pociągiem na trasie Frankfurt-Fryburg i z powrotem).

W dniach 5-11.12.2019 r. byłem w Szanghaju, biorąc udział w obchodach 70-lecia Shanghai International Studies University (SISU). Uczestniczyłem tam w całodniowej konferencji (7.12) i akademii rocznicowej (8.12) oraz towarzyszących im uroczystościach, a w kolejnych dniach miały miejsce robocze spotkania z rektorem SISU oraz władzami wydziału School of Russian and Eurasian Studies, dotyczące poszerzenia dotychczasowej współpracy pomiędzy SISU a UAM, także w zakresie kształcenia w UAM studentów z Chin. Loty odbyły się w dniach 5-6.12: Poznań-Frankfurt, Frankfurt-Monachium, Monachium-Szanghaj oraz 11.12: Szanghaj-Frankfurt, Frankfurt-Poznań.

We wszystkich wyjazdach zagranicznych stałem na czele delegacji UAM (jej skład nie jest tajemnicą). W Kluż, Frankfurcie nad Odrą i w Szanghaju towarzyszyła mi żona, bowiem zaproszenia otrzymane od rektorów tych uczelni także jej dotyczyły (w tym przypadku koszty podróży były pokrywane prywatnie). Wszystkie loty delegacja UAM odbyła w klasie ekonomicznej, za wyjątkiem podróży do Szanghaju, w tym przypadku bilety do klasy biznes zostały wykupione już w sierpniu, by skorzystać ze szczególnej zniżkowej oferty linii Lufthansa (co wiązało się z niemożliwością żadnej korekty co do terminów).

Powyżej przedstawiłem informacje o mojej działalności jako rektora reprezentującego UAM poza Poznaniem. W razie potrzeby mogę także przygotować zestawienie obowiązków wypełnianych w ostatnim kwartale w Poznaniu, takich jak przewodniczenie posiedzeniom senatu, rad szkól dziedzinowych, konwentu godności honorowych, otwierania konferencji naukowych i uroczystości uniwersyteckich, już nie przywołując codziennych różnorodnych spotkań w gabinecie rektora, a także prowadzonych przeze mnie zajęć dydaktycznych.

Chociaż może okazja po temu nie jest najstosowniejsza, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy w ostatnich dniach przekazali osobiście, listownie, e-mailami, SMSami na moje ręce świąteczne i noworoczne życzenia dla Uniwersytetu i dla mnie. Moje życzenia składałem już w różnej formie, ale życzeń nigdy nie jest zbyt wiele, toteż jeszcze raz społeczności Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu życzę udanego 2020 roku.

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki
Rektor