Data publikacji w serwisie:

PROF. HANNA KÓČKA-KRENZ HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA POZNANIA

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzymała w czwartek 29 czerwca prof. Hanna Kóčka-Krenz. To wyróżnienie przyznawane jest raz w roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta, w dniu patronów Piotra i Pawła. Profesor Hanna Kóčka-Krenz ma na swoim koncie m.in. odkrycie Palatium Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim.

To jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych w ostatnich latach. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania prof. Hanna Kóčka-Krenz otrzymuje za swoje wybitne osiągnięcia w archeologii.

Zainteresowania naukowe prof. zw. dr hab. Hanny Kóčki-Krenz dotyczą dwóch zasadniczych zagadnień związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Pierwsze to kwestia złotnictwa strefy bałtyckiej, zwłaszcza skandynawskiego i zachodniosłowiańskiego. Drugie zagadnienie obejmuje początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce, tzw. siedzib na nasypach oraz architektury monumentalnej. Swoją pierwszą pracę opublikowała w 1968 roku, ale biorąc pod uwagę, że prace nad nią rozpoczęła pod koniec 1967, to mija właśnie 50 lat jej pracy naukowej.

Podczas uroczystej sesji  wręczono także Nagrodę Naukową Miasta Poznania. Otrzymał ją  prof. Robert Pietrzak z Wydziału Chemii UAM. Natomiast  Medalem i tytułem Zasłużony dla Miasta  wyróżniono historyka sztuki  prof. Jana Skuratowicza.