Data publikacji w serwisie:

Jaki powinien być uniwersytet XXI wieku? Podsumowanie konferencji

- Zarówno z wypowiedzi referentów, jak i z dyskusji wynika, że większość opowiada się za humboldtowską wizją uniwersytetu - podsumowuje prorektor UAM, prof. Tadeusz Wallas, dwudniowe obrady konferencji, która odbyła się pod hasłem „Uniwersytet XXI wieku: od Humboldta do uniwersytetu 4.0” - Nie brakuje jednak głosów, że w dobie czwartej rewolucji przemysłowej istnieje zapotrzebowanie zarówno na uniwersytety, które łączą badania naukowe z dydaktyką, jak i na uniwersytety, które kształcą korzystając z dorobku naukowego innych uniwersytetów. Jest także miejsce dla uniwersytetów, które zatrudniają wybitnych naukowców i zajmują się przede wszystkim badaniami naukowymi - dodaje prof. Tadeusz Wallas.

Konferencja zorganizowana została przez Międzyuczelniany Komitet Obchodów 100-lecia UP i towarzyszyła obchodom 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Celem organizatorów było ukazanie możliwych i oczekiwanych kierunków rozwoju szkolnictwa wyższego w obliczu wyzwań wynikających z takich zjawisk jak m.in.: cyfryzacja, czy rozwój sztucznej inteligencji. Stąd pytania dotyczące sposobu organizacji i funkcjonowania uniwersytetu w XXI w., odpowiadającego na potrzeby i oczekiwania płynące z jego otoczenia.

Więcej informacji o przebiegu konferencji: http://uniwersyteckie.pl/sto-lat-uam/o-uniwersytecie-przyszlosci-w-collegium-minus?fbclid=IwAR0Qy8YWEMJBTqGEa9wRcaK--EyilrrLumS8U0nmZQBq1Z1Gpe06hfOl4r8

http://uniwersyteckie.pl/sto-lat-uam/uniwersytety-otwarte-na-imigrantow-osiagaja-wiecej?fbclid=IwAR0cxJSf0tIHCb2lBY2CTTte1EwK5MXBe2ZH6HSOzevlF6jbV0vYlk9PHMc

fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497