Data publikacji w serwisie:

Nagroda Kotarbińskiego dla prof. Grzegorza Ziółkowskiego

24 listopada 2019 r. profesor Grzegorz Ziółkowski za książkę Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej otrzymał niezwykle prestiżową Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM i stanowi podsumowanie projektu wspieranego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS.

Była to 5 edycja konkursu, pierwszy raz nagrodę otrzymał pracownik naukowy UAM.

Relację ze uroczystej gali można obejrzeć tutaj.


Prof. dr hab. Grzegorz Ziółkowski - profesor na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Poszukiwacz i badacz, nauczyciel, reżyser, wydawca, tłumacz, redaktor i współredaktor szeregu publikacji. Stypendysta British Council, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Fulbrighta.


W dniu 5 grudnia 2019 prof. Grzegorz Ziółkowski wygłosi w Gdańsku (godz. 10:45, Sala Teatralna, Wydział Filologiczny – Neofilologia, ul. Wita Stwosza 51) referat Protestacyjne samospalenie: nekroprzemoc czy nekroopór? Wokół samobójczego aktu Piotra Szczęsnego na ogólnopolskiej konferencji tanatologicznej Nekroprzemoc? Polityka, kultura i umarli, zorganizowanej przez Uniwersytet Gdański.