Data publikacji w serwisie:

„Nie tylko fluor” – sympozjum z okazji Jubileuszu 70-tych urodzin prof. Henryka Koroniaka

Swoje 70 urodziny świętuje wybitny chemik, prof. Henryk Koroniak, uznany autorytet naukowy w zakresie badań związków fluoroorganicznych, dziekan Wydziału Chemii UAM. Obchodom jubileuszu towarzyszyło dwudniowe sympozjum pt. „Nie tylko fluor” organizowane przez Wydział Chemii UAM oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne Oddział Poznański.

Prof. Henryk Koroniak jest chemikiem organikiem, zainteresowanym badaniem mechanizmów reakcji. Całe swoje zawodowe życie związał z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje Zakładem Syntezy i Struktury Związków Organicznych. Był inicjatorem i jednym z trzech tłumaczy przekładu na język polski jednego z najlepszych na rynku światowym podręczników Chemia organiczna Johna McMurry’ego (wraz z rozwiązaniami problemów i zadań to 3 tomy o objętości ponad 2000 stron).

Podczas wydarzenia sylwetkę jubilata zaprezentował prof. Piotr Kirszensztejn: - Czyż jest możliwe opisać człowieka Renesansu, człowieka orkiestrę w ciągu tych paru chwil? – mówił, wspominając nie tylko o działalności naukowej prof. Koroniaka, lecz także o jego pasjach. Prof. Koroniak zorganizował wernisaże malarskie na terenie Wydziału Chemii i koncerty wiosenne w Holu Collegium Chemicum, jest także pomysłodawcą galerii portretów Dziekanów Chemii.

Fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048