Data publikacji w serwisie:

Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla!

Laureatką literackiego Nobla 2018, przyznanego wraz z tegoroczną nagrodą, została polska pisarka Olga Tokarczuk – ogłosiła w czwartek, 10 października Akademia Szwedzka. Autorkę uhonorowano za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Polecamy filmowy komentarz prof. Przemysława Czaplińskiego z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM:

oraz słowny prof. Piotra Śliwińskiego z tegoż samego Wydziału:

- W Poznaniu i na UAM Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk wywołać może jedynie radość. Pisarka od lat wyjątkowo często gości i na uniwersytecie, i w mieście. Już w latach 90. spotykała się ze studentami polonistyki, prowadziła z nimi dyskusje, opowiadała o swoich książkach, dzieliła się uwagami o pisaniu. Była wielokrotnie w Zamku, na Czwartkach Literackich, także w innych miejscach.
Dostała Nobla za umiejętność wychwytywania i prezentowania nastrojów, ważnych nie tylko dla nas, żyjących w Polsce i mówiących po polsku, ale i w świecie, za chęć i talent do komunikowania się z ludźmi, podobnie jak ona sama, wrażliwymi na przemoc, niesprawiedliwość, obojętność, ale i na fascynującą inność.
Głosi świat otwarty i ludzką wolność, sama będąc osobą otwartą, uważną, przystępną. To bardzo sympatyczna Noblistka.
A przy okazji otrzymaliśmy jeszcze jeden dowód na to, że naszą specjalnością w świecie jest literatura, sztuka, humanistyka. Nic nie zmieniło się pod tym względem od stulecia – niestety i na szczęście - podsumowuje prof. Śliwiński.

Olga Tokarczuk (ur. w 1962 roku w Sulechowie) z wykształcenia jest psychologiem. Jej literacki debiut nastąpił w 1979 roku, kiedy to w piśmie „Na przełaj” ukazały się jej pierwsze opowiadania, pisane pod pseudonimem Natasza Borodin. Pierwszą powieść, „Podróż ludzi Księgi”, wydała w roku 1993, kolejną, „E.E.”, w 1995 roku. W 1997 roku została laureatką Paszportu „Polityki” za powieść „Prawiek i inne czasy”, a jej „Księgi Jakubowe” z 2014 roku wyróżniono Nagrodą Nike. Olga Tokarczuk jest także autorką m.in. takich tytułów, jak: „Gra na wielu bębenkach” czy „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Na podstawie tego ostatniego powstał film w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Autorka to jedna z najbardziej cenionych na świecie i najczęściej nagradzanych polskich pisarek, której książki przetłumaczono na ponad 20 języków.

Literacką Nagrodę Nobla 2019 otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497