Muzycy, graficy, informatycy, tekściarze. Specjaliści od dźwięku i obrazu. Zespół. Niezwykle kolorowa grupa w zawsze młodym wieku. Studio Telewizyjne UAM. - Gdybym miał ponownie wybierać to znów postawiłbym na tych samych ludzi – mówi ich szef, Michał Łakomy. W tym roku mija 20 lat od chwili, gdy wyemitowano pierwszy Kwadrans Akademicki.
Oto oni:
Adrian Gronek – dziennikarz i operator kamery. Pasjonuje go muzyka. Gra na gitarze i komponuje.
Katarzyna Wala – dziennikarka. Jej pasją jest fotografia i promowanie historii, szczególnie tej dotyczącej kobiet. Bierze aktywny udział w programie ,,Gdy nauka jest kobietą’’ Pasjonują ją naukowczynie Uniwersytetu Poznańskiego
Justyna Bernsdorff Melanowicz – montażystka z ogromnym doświadczeniem telewizyjnym i z branży filmowej. Pasjonuje ją fotografia i… dźwięk. Jest perfekcjonistką.
Wojciech Puppel – grafik i animator. Niezwykle uzdolniony. Dodatkowo kończył W-A w Kaliszu. Maluje, rysuje, rzeźbi, tworzy grafiki komputerowe.
Ireneusz Grzechowiak – związany z TV UAM od samego początku. Jej historia jest w jego głowie. Dźwiękowiec, który o dźwięku wie wszystko. Pasjonują go zdjęcia zamków. Fotografuje je przy każdej okazji.
Adam Pietrzykowski – filozof i…informatyk. To się nie wyklucza. To funkcjonuje. Realizuje całą korekcję barwną. Jeśli jest jakiś problem informatyczny to następnego dnia Adam go rozwiązuje. Przynosi gotowy projekt. Pasjonuje go fotografia.
Natalia Bassak – najmłodszy członek zespołu i główny realizator dźwięku. Akustyk imprez plenerowych. Jej pasją jest muzyka. Tańczy na rurze
Michał Łakomy – szef. Pracuje od 2006 roku. Objął funkcję po dr Stefanie Habryło. Pasjonat muzyki i śpiewu. Gra i śpiewa w dwóch zespołach. Jazzowym i…metalowym.
Zanim ta grupa przejęła stery UAM.TV było naście lat historii pod rządami prof. Wojciecha Nawrocika i dr Stefana Habryło. Był dynamiczny rozwój, który doprowadził do tego, że dziś uczelnia dysponuje profesjonalną grupą filmową wykorzystywaną na potrzeby marketingu, ale obsługującą również ważniejsze wydarzenia na całym uniwersytecie.
Pierwsza siedziba uniwersyteckiej telewizji mieściła się w Wydziale Fizyki na Morasku. Profesor Stefan Jurga w 1998 roku dzięki swoim kontaktom pozyskał za darmo najwyższej klasy studio telewizyjne. Sprzęt z Japonii zapakowany na trzy TIR-y trafił do Poznania. Pozostało przygotować miejsce i sformować ekipę. Tego zadania podjął się prof. Jurga, a po nim prof. Nawrocik. Już w październiku 1999 roku na antenę telewizji regionalnej wszedł pierwszy cykliczny program ,,Akademicki kwadrans’’
Dwa lata później podjęto decyzję o adaptacji pomieszczeń w budynku Wydziału Fizyki UAM na cele studia telewizyjnego, co zaowocowało powstaniem prawie 100 metrowego profesjonalnie wyposażonego studia TV (tory kamerowe, oświetlenie TV, stoły realizacyjne do nagrań obrazu i dźwięku itp.). Rosła liczba realizacji filmowych. Nawiązano współpracę z Wielkopolską Telewizją Kablową i jednocześnie rozpoczęto emisję cyklu ,,Z życia Uniwersytetu’’. Pojawiły się nowe cykle filmowe ,,Arcydzieła. Arcymyśli…’’ czy ,,Wybitne postacie Uniwersytetu’’. Powstawały filmy nagradzane na festiwalach telewizyjnych. W 2010 roku, za kadencji rektora Bronisława Marciniaka podjęto decyzje o stworzeniu ze studia samodzielnej jednostki uniwersyteckiej oraz przeniesieniu go do budynku przy Alejach Niepodległości.
Więcej na www.uniwersyteckie.pl