Data publikacji w serwisie:

UAM włącza się w działania popularyzujące apel naukowców z całego świata

W renomowanym czasopiśmie „BioScience” pod koniec 2019 roku ukazał się mocny i bardzo ważny apel naukowców z całego świata pt. „World Scientists’ Warning of a Climate Emergency”. W apelu pojawia się stanowcze i jednoznaczne oświadczenie: planeta Ziemia stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego.

Autorzy uważają, że jako naukowcy mają moralny obowiązek ostrzeżenia ludzkości przed zagładą. Podkreślają, że jeżeli nie dokonamy szybkich, głębokich i trwałych zmian w naszym życiu już wkrótce będziemy świadkami „niewyobrażalnego cierpienia ludzi na nieznaną dotąd skalę”.

Sygnatariuszami listu jest do tej pory 12 868 naukowców z 156 krajów, w tym 166 osób z Polski. Zapraszamy do zapoznania się z oryginałem apelu oraz jego polskim tłumaczeniem, które zrealizowano na zlecenie Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełne tłumaczenie zamieszczamy poniżej.

Aby przeczytać pełny artykuł, zapoznać się z postulatami Sojuszu Naukowców Świata, złożyć podpis poparcia lub zobaczyć listę sygnatariuszy zapraszamy do odwiedzenia strony. Dane uzupełniające są dostępne na stronie.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu realizuje wiele badań środowiskowo-społecznych oraz zadań na rzecz zrównoważonego rozwoju. W rankingu World University Ranking „Green Metric”, w którym startowało 780 uczelni, zajęliśmy aż 156. miejsce. Jednocześnie w gronie polskich uczelni, które startowały w tym rankingu zajęliśmy pierwsze miejsce!

Zespół naukowców, powołany przez rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego, opracował także „Projekt kierunkowych działań na rzecz Zielonego Uniwersytetu” zakładający włączenie zasad zrównoważonego rozwoju w misję uczelni. W tym miesiącu rozstrzygnięto także konkurs IDEAMU, w którym zwycięskie projekty będą wdrażać w życie rozwój idei Zielonego Uniwersytetu (wypromują m.in. działania na rzecz „zielonych” biur i „zielonych” konferencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

Zdjęcie: Wysychająca Noteć - 27 czerwca 2019 r., fot. Marcin Maziarz, Magazyn67

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
World-Scientists-Warning-of-a-Climate-Emergency-Polish.pdf 26.02.2020 Unknown
PDF
Pobierz PDF World-Scientists-Warning-of-a-Climate-Emergency-Polish.pdf(1.7 MB)