Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu serdecznie zapraszają 7 czerwca 2019 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy prac Kingi Popieli „Bez znaczenia”.
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40
Wystawa czynna do 30 sierpnia 2019 r.
Wstęp wolny
Kinga Popiela urodziła się w 1991 r. w Kaliszu. Obroniła dyplom magisterski na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w pracowni dr hab. Dominika Lejmana prof. UAP i prof. dr hab. Andrzeja Pepłońskiego. Od 2018 r. jest studentką Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich UAP.
W swojej twórczości skupia się na performatywności gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
Tytuł wystawy: „Bez znaczenia”
Adrian Frutiger na początku pierwszego rozdziału książki „Człowiek i jego znaki” proponuje proste ćwiczenie. Sugeruje, by na pustej płaszczyźnie rozrzucić 16 kropek w sposób chaotyczny i czysto przypadkowy. Okazuje się, że to zadanie pozornie bardzo proste, jest zdecydowane trudniejsze od ułożenia kropek w jakimkolwiek porządku. Udowadnia tym samym, że chaos jest po prostu dla człowieka nielogiczny. Wynika to z naszej podświadomości, która skrupulatnie rejestruje i przechowuje elementarne figury, które stanowią naszą indywidualną bibliotekę symboli i znaków, do której umysł odwołuje przy każdym spotkaniu z nową formą.
Z drugiej strony, przytoczone tutaj pojęcie indywidualności sugeruje, że zgromadzone w zapleczach naszego mózgu znaki mimo wszystko się różnią, a nawet zmieniają w czasie. John Dewey pisze, że nawet twórca w zależności od dnia i godziny znajduje w swojej pracy inne treści.
A może to wszystko bez znaczenia.