Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu serdecznie zapraszają w dniu 7 grudnia 2018 r. o godzinie 17.00 do Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40 na wernisaż wystawy prac Wisława Napierały: „Autobiografia”.
Wystawa czynna do 17 stycznia 2019 r.
Wstęp wolny
Wiesław Napierała urodził się w 1959 r. w Poznaniu. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. W 1986 r. uzyskał dyplom w zakresie rzeźby. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu gdzie prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych.
Zajmuje się rzeźbą, malarstwem i fotografią, które prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Fotografie przedstawione na wystawie podsumowałem wspólnym tytułem AUTOBIOGRAFIA. Tytuł ten niewiele znaczy tym bardziej, że większość odbiorców w wypadku mojej skromnej osoby nie będzie zainteresowana treścią faktologiczną tych prac. Kiedy przeglądamy fotografie sporej części współcześnie nam żyjących ludzi, fotografie które zrobili w nadziei przekazania pamięci o sobie samych, możemy zauważyć, że w większości są to obrazki z ich wakacji. Reszta tematów ma charakter peryferyjny, mimo że dotyczą spraw związanych z różnego rodzaju życiowymi inicjacjami. Jest to może przerażające, ale nasza wspólna ogólnoświatowa autobiografia pisana jest za pomocą fotografii z perspektywy turysty. Oczywiście inspiracyjność tego faktu jest dla mnie znikoma ponieważ jestem całkowicie pochłonięty swoją autobiografią pisaną fotograficznym medium. Głównym problemem fotografii jest czas i jego liniowość w tymże medium. W fotografii nie da się ukazać przeszłości a tym bardziej przyszłości, ponieważ cokolwiek się dzieje przed aparatem jest tu i teraz. To co w malarstwie czy rzeźbie jest czymś naturalnym, wystarczy przywołać przykłady wczesnorenesansowych malarzy, którzy potrafili ukazać prawie wszystkie sceny pasyjne na jednym płótnie. Fotografia jest tej możliwości całkowicie pozbawiona. Naturalnym środowiskiem fotografii jest pamięć a współtowarzyszem szeroko pojęta manipulacyjność tym pojęciem. W swoich pracach postanowiłem pamięć i czas ze sobą zmiksować, a całość uznać za wyjątkowo zakamuflowaną formę autobiografii swojej osoby z założenia nieatrakcyjną dla jakiegokolwiek czytelnika.
Wiesław Napierała