Data publikacji w serwisie:

XIX wieczne wyprawy polskiego podróżnika - początek cyklu wykładów

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego (OP PTG) zaprasza na cykl prelekcji z zakresu nauk geograficznych. Spotkania będą się odbywać w drugie czwartki miesiąca o godzinie 17:00 w sali nr 3 w budynku Collegium Geographicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych przy ul. B. Krygowskiego 10.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek 11 października br. o godzinie 17:00. Wykład pt.: "Nigdzie ani śladu ścieżki - Środkowoazjatyckie peregrynacje Bronisława Grąbczewskiego 1876-1896" przedstawi dr Adam Pleskaczyński.

Bronisław Grąbczewski to polski podróżnik, który pod koniec XIX wieku zaliczał się do najwybitniejszych podróżników światowego formatu, a w okresie międzywojennym współtworzył Polskie Towarzystwo Geograficzne. Jego wyprawy w niezbadane obszary Azji Centralnej miały nie tylko charakter eksploratorski, ale wpisywały się w słynną „Wielką Grę” czyli rywalizację Wielkiej Brytanii i
Rosji o wpływy w tej części świata. Jako poddany rosyjski Grąbczewski wykonywał zadania szpiegowskie i dywersyjne, ale równocześnie zbierał materiał badawczy z słabo poznanych jeszcze wówczas obszarów Azji. Efekty swojej najdłuższej wyprawy opisał w 900-stronnicowym dzienniku, wykonywał także zdjęcia na szklanych płytkach i sporządził dokładne mapy. Ten bogaty materiał był niedostępny przez wiele lat, aż do 2015 roku, gdy poznańskiemu zespołowi badawczemu (prof. Wawrzyniec Popiel-Machnicki, dr Adam Pleskaczyński, prof. Konstancja Pleskaczyńska) udało się pozyskać materiał źródłowy dotyczący działalności Grąbczewskiego w Azji Centralnej, w tym kopie dziennika, map i fotografii. Na tej podstawie przygotowano książkę Podróże nieodkryte”. Dziennik ekspedycji Bronisława Grąbczewskiego 1889-1890 jako świadectwo historii i element dziedzictwa kulturowego, która w ub. roku opublikowana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM.

Wykład wygłosi Adam Pleskaczyński, doktor historii, autor i współautor 9 książek i ponad stu artykułów naukowych i popularnonaukowych, producent i reżyser 50 filmów i programów dokumentalnych m.in. z indonezyjskiej części Nowej Gwinei i Indii; organizator i uczestnik wypraw naukowych na Pustynię Taklamakan, Archipelag Mentawai, w Góry Śnieżne.