Data publikacji w serwisie:

Zmarł prof. Marcin Rychlewski

Z poczuciem ogromnej straty i żalem zawiadamiamy,

że 14 listopada br. zmarł niespodziewanie

w wieku 47 lat nasz serdeczny kolega

prof. UAM dr hab. Marcin Rychlewski,

historyk literatury, ceniony interpretator współczesnej poezji, człowiek wielu pasji: poeta, miłośnik malarstwa i znakomity znawca muzyki rocka oraz sztuki.

Od początku swojej kariery naukowej związany był z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, uczeń prof. Seweryny Wysłouch, wieloletni członek Zakładu Semiotyki Literatury.

W naszej pamięci pozostanie jego obraz świetnego wykładowcy, badacza  i nauczyciela, który potrafił inspirować innych, prawdziwego przyjaciela.

Rodzinie Zmarłego wyrazy głębokiego współczucia składają

Rektor i Senat UAM,

Dziekan i społeczność akademicka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej

oraz Dyrekcja, Pracownicy i Studenci Instytutu Filologii Polskiej UAM


Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Górczyńskim
przy ul. Piotra Ściegiennego w środę 20 listopada o godz. 11.00


Prof. UAM dr hab. Marcin Rychlewski

Urodzony w 1972 roku w Poznaniu. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu. Doktorat uzyskał na podstawie pracy Polskie polemiki literackie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku (wydanej jako Walka na słowa. Polemiki literackie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, 2004).  Wyróżniony w konkursie im. Konrada i Marty Górskich (2005). Habilitację uzyskał w 2012 roku na podstawie całego dorobku naukowego. Autor książek: Rewolucja rocka. Semiotyczne wymiary elektrycznej ekstazy (2011), Literatura i sztuka nowoczesna. Problemy – sylwetki – interpretacje (2011) oraz Książka jako towar. Książka jako znak. Studia z socjologii literatury (2013), Zapiski semiotyczne (2014), Kultura rozpadu (2016) oraz wydanych ostatnio w jednym, 2018 roku  Magia krajobrazu: polska liryka pejzażowa i malarstwo XIX i XX wieku i Wartość tradycji: szkice o sztuce, literaturze, muzyce i społeczeństwie. Znany także jako poeta, twórca kilku tomików wierszy (np. Smaki urodzaju i smaki głodu z 2018 r. czy Duszności z 2019 r. ), jego ulubioną formą była ekfraza. Współautor i współredaktor książek zbiorowych, także kilku zaliczanych do kręgu kultury popularnej. Między innymi duży sukces wydawniczy zdobyła  antologia w opracowaniu Marcina Rychlewskiego Absurdy PRL-u (2006, i kontynuacja 2007). Publikował w takich czasopismach jak: „Teksty Drugie”, Przestrzenie Teorii”, „Kultura Popularna” czy „Kultura Współczesna”. Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się wokół semiotyki, związków literatury ze sztuką, socjologii literatury i kultury rocka. Prowadził od 2018  roku w Radiu Poznań audycję Akademia Rocka.