Data publikacji w serwisie:

Antigone - nowa międzynarodowa inicjatywa na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej

W środę 10 marca rozpoczęło działanie angielskojęzyczne, internetowe czasopismo „Antigone”, adresowane do młodzieży i nie-specjalistów, którego celem jest popularyzacja kultury antycznej i badań nad nią. Pierwsze 6 artykułów wywołało szeroki odzew w świecie anglosaskim, zarówno w mediach społecznościowych, jak i w prasie.

Pojawiła się wzmianka w The Times oraz artykuł w Times Literary Supplement, autorstwa popularnej filolog klasycznej, prof. Mary Beard, nawiązujący do jednego z tekstów. Wśród autorów pierwszych artykułów są tak znane na świecie postacie jak Stephen Fry (nagradzany brytyjski aktor oraz autor książek popularyzujących kulturę antyczną) oraz Tom Holland (wybitny historyk i autor bestsellerów łączących warsztat naukowy z hipnotyzującą narracją).

Już w ciągu pierwszego tygodnia na stronę https://antigonejournal.com/ wchodziło codziennie od 1000 do 2000 osób z 75 krajów świata, a kilkaset osób zostało stałymi subskrybentami czasopisma. Co drugi dzień ukazuje się nowy artykuł, a autorami są nie tylko wybitni naukowcy z całego świata, ale również doktoranci, studenci oraz osoby, które zafascynowały się łaciną, greką i kulturą antyczną w czasach, które cenią sobie to, co nowoczesne, a nie to, co dawne.

Projekt został stworzony przez grupę filologów klasycznych z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii i Polski. Jednym z twórców czasopisma jest prof. UAM dr hab. Mateusz Stróżyński, dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej.