Data publikacji w serwisie:

Co łączy socjologa z UAM z klockami LEGO?

Otóż, okazuje się, że pasję do klocków da połączyć się z prowadzeniem badań socjologicznych. Doktorant na Wydziale Socjologii UAM, Maciej Kośmicki łączy swoją pasję z nauką. Prywatnie prowadzi kanał „Maciek i Klocki” na platformie YouTube, gdzie opowiada o zabawkach konstrukcyjnych, głównie klockach LEGO. Naukowo i zawodowo prowadzi też badania związane z duńskimi klockami.

O jego pasji wielu z nas dowiedziało się, ponieważ wziął udział w programie LEGO Masters, który wyemitowała TVN. Tymczasem Maciej Kośnicki jest sympatykiem klocków duńskiego producenta od 1997 roku. Otrzymał wówczas pierwszy zestaw – był to wódz indiański. Od tego czasu do dziś jego kolekcja powiększyła się do blisko 700 zestawów, ale pierwszy wciąż pozostaje ulubionym.

Doktorant z UAM połączył swoją pasję do kloców LEGO z pracą badawczą. W swojej pracy doktorskiej pisanej na Wydziale Socjologii podejmuje temat duńskich klocków.

- Klocki LEGO są pod wieloma względami nowatorskie, kreują trendy, dostosowują formę, modyfikują treść i wyprzedzają swoje czasy, na przykład czerpiąc z rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości. W powstającej pracy doktorskiej śledzę, jak system zmienił się na przestrzeni lat i jak to koresponduje ze zmianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi. Zabawka jest zazwyczaj przedmiotem niedocenianym, a przecież tworzy płaszczyznę komunikacji między światem dziecka i dorosłego. Odzwierciedla system wartości, często reprezentuje świat, staje się przyczynkiem do dyskusji oraz kształtowania poglądów i zachowań. Można zatem powiedzieć, że pula dostępnych zabawek w danym okresie jest instrukcją obsługi świata dla najmłodszych, swoistym treningiem – wyjaśnia.

W swojej pracy zwraca także uwagę na uniwersalność i zdolność dopasowania. Analizuje zjawisko zapożyczenia koncepcji innych zabawek i łączenia ich paradygmatem klocków.

- Maskotki, domki dla lalek, pociągi, gry planszowe, gadżety, gry wideo – pod sztandarem LEGO znajdziemy niemal wszystko. Śledzenie tych drobnych ekspansji i zmian, zarówno na poziomie formy, jak i treści, może skutkować odmalowaniem ciekawego obrazu – wylicza.

Więcej o analizie i wnioskach socjologa dowiesz się z artykułu dostępnym na stronie uniwersyteckie.pl. Przeczytasz też o zawirowaniach związanych z udziałem w programie LEGO Masters oraz wyjątkowym kanale YT i planach na przyszłość.

Przejdź do artykułu

Fot. Adrian Wykrota