Dwukropek badacz_ka: drugi odcinek

Dwukropek badacz_ka to nowa seria podcastowa Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Co dwa tygodnie uczestnicy spotykają się na poddaszu budynku przy Fredry 10, aby w technologicznych objęciach Laboratorium Lema, rozmawiać z badaczami i badaczkami związanymi z Wydziałem.

W najnowszym odcinku gościem Oli Wieczorkiewicz jest dr Urszula Kowalska-Nadolna z Zakładu Języków i Literatur Zachodniosłowiańskich IFS. Badania pani doktor są pretekstem do rozmowy o tym, jak literatura i kultura reagują na przemiany polityczne i jak wraz z nimi zmienia się pamięć o najważniejszych wydarzeniach XX wieku.

Z odcinka dowiadujemy się także, jakimi metodami Czechosłowacy przeciwstawiali się reżimowi i o tym, czy piosenki mogą doprowadzić do jego upadku. A jeśli chcecie poznać przepis na słynne utopence, zgłębić nietypowy dydaktyzm czeskich bajek i wysłuchać jednej z nich w interpretacji pani doktor - koniecznie wysłuchajcie do końca!

Posłuchaj na YT

Podcast dostępny na Spotify