Data wydarzenia:

Konwersatorium Wiara i Rozum - Prof. Richard J. Spontak

Wydział Fizyki UAM oraz Duszpasterstwo Akademickie “Na Brzegu” przy parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu zaprasza na czwarte Konwersatorium Wiara i Rozum. Wykład pod tytułem Termodynamika teologii: entalpia, entropia i wiara wygłosi Prof. Richard J. Spontak, profesor Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w USA, specjalista w zakresie inżynierii chemicznej. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 28 maja 2019, godz. 17:30, Aula Maxima, Collegium Physicum UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego (dawniej ul. Umultowska 85), Poznań


Zapraszamy. Wstęp wolny

Streszczenie:
Podczas gdy przyszłość jest zazwyczaj wypełniona niepokojącymi wyzwaniami, a ból często przekłuwa nasze serca z powodu troski o bliskich nam ludzi, to ci z nas, którzy wierzą w sprawiedliwego Stwórcę, znajdują pocieszenie w wierze oraz darze łaski, których nie można zmierzyć ani w inny sposób określić ilościowo poprzez nasze zmysły. Wiara opiera się na zaufaniu do Najwyższego i pozwala wiernym podróżować w przyszłość z mniejszym niepokojem i większą pewnością siebie. Chociaż wynik podróży pozostaje nieznany, istnieje pewien stopień przewidywalności i pocieszenia w przyjęciu słów modlitwy „Bądź wola Twoja”. Jedną z dziedzin badań, która stara się przewidzieć, czy zdarzenie lub proces wystąpią spontanicznie, jest termodynamika, która rozciąga się od nauk przyrodniczych (chemia i fizyka) do inżynierii i medycyny.  Moje zainteresowania dotyczą termodynamiki roztworów stosowanej do mieszania różnych rodzajów molekuł.  Warunki sprzyjające mieszaniu różnych cząsteczek mogą również być stosowane dla ludzi. Jak to się odnosi do wiary? Wiara jest rzeczywiście darem łaski i nigdy nie będzie w pełni analizowalna, ale możemy próbować wyjaśniać pojęcie wiary, a tym samym szerzyć pokój i oświecać ciemniejący świat.

Prof. Richard J. Spontak jest wybitnym badaczem w obszarze inżynierii materiałowej, absolwentem Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego  w Berkeley.   Od roku 1992  pracuje na Uniwersytecie Stanowym w Północnej Karolinie, gdzie bada strukturę materiałów makromolekularnych. Profesor Spontak opublikował ponad 270 recenzowanych artykułów w czasopismach naukowych, a jego prace były cytowane ponad 11 000 razy. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą polimerów, nanokompozytów polimerowych, mikroskopii elektronowej i miękkich materiałów reagujących na bodźce. W uznaniu doniosłości jego badań naukowych Profesor Spontak został nagrodzony licznymi wyróżnieniami i nagrodami. Profesor Spontak mieszka w Raleigh w Północnej Karolinie z żoną Josie oraz dziećmi, Danielle i Joshuą.