Data publikacji w serwisie:

Milczenie nie było w jej stylu – reżyserka Agnieszka Holland uhonorowana 19. Nagrodą Viadriny

Reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland odebrała 9 maja br. 19. Nagrodę Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina za zaangażowanie na rzecz europejskiego porozumienia. Laureatka wygłosiła pełne emocji wystąpienie na rzecz otwartej Europy i przeciw populistycznym i nacjonalistycznym ruchom.

- Jestem głęboko wdzięczna i zaszczycona, że uhonorowaliście mnie Państwo nagrodą, która łączy w sobie tyle pojemnych i bliskich mi pojęć: Europa, stosunki polsko-niemieckie, współpraca, wspólnota i pojednanie. Pojęć, które niestety coraz rzadziej są istotne dla naszych obywateli i którym trzeba przywrócić emocjonalną temperaturę i sens – mówiła Agnieszka Holland. - Populistyczny nacjonalizm staje się znów najłatwiejszą bronią atrakcyjną niestety dla rzeszy wyborców w różnych krajach rządzonych przez populistów. Trudno mi powiedzieć, czy wiedzą oni, co czynią, czy po prostu uważają to za najłatwiejsze remedium na palące i szalenie trudne do rozwiązania wyzwania i problemy nowoczesności. Tak, czy owak podlewają benzynę pod beczkę z prochem, beztrosko wierząc, że pożar ich nie dotknie – dodała w swoim wystąpieniu reżyserka.

W laudacji Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej powiedziała: - Milczenie nie było w jej stylu, zawsze demonstrowała swoją postawę i wykazywała się odwagą. To sprawiło, że stała się celem ataków ze strony rządzących ze swojego kraju – zarówno w czasach komunizmu jak i dziś.

Mówiła także: - W tych pełnych wyzwań czasach Europa potrzebuje artystek i artystów, intelektualistów, aktywistek i aktywistów, tak, potrzebuje takich ludzi jak oni. Któż inny mógłby otworzyć oczy Europie, aby wyswobodzić ją ze ślepej uliczki, do której wmanewrowały ją polityka, administracja i ekonomia?

Nagroda przyznawana jest przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego. Prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, przewodnicząca kuratorium podkreśliła: - Wszystko to, co nasz uniwersytet uosabia, uosabia także Agnieszka Holland. Tak samo jak nasz uniwersytet podejmuje krytyczne, trudne, ale równocześnie ważne tematy dotyczące historii jak i współczesności polsko-niemieckiej i europejskiej.

- Z dzisiejszej uroczystości wyniesiemy to, co się nam przyda w przyszłości: fantazję, utopie i takich zaangażowanych studentów, jakich mamy tutaj na Viadrinie - podsumowała prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

W uroczystości uczestniczył także Prorektor UAM, prof. Tadeusz Wallas, który przed południem w Collegium Polonicum w Słubicach otworzył Dzień Europy. Podczas uroczystości po drugiej stronie granicy w imieniu władz UAM złożył gratulacje Agnieszce Holland.

Podczas spotkania na Uniwersytecie Viadrina „Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum” otrzymała Nagrodę Towarzyszącą w wysokości 1000 euro za studenckie zaangażowanie. Studentki i studenci prawa udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej.

Po uroczystości Uniwersytet Europejski Viadrina zaprosił na wieczór filmowy w kinie CineStar we Frankfurcie nad Odrą połączony z rozmową z reżyserką. Pokaz filmu odbył się dzięki współpracy z festiwalem Film Polska, Festiwalem Filmowym w Cottbus i stowarzyszeniem Kleines Kino e.V.

Na głównym zdjęciu (od lewej do prawej):

Prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast (przewodnicząca Kuratorium), Marion Döring (dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej), Agnieszka Holland (laureatka), prof. dr Julia von Blumenthal (prezydentka Viadriny)

O Agnieszce Holland:

Agnieszka Holland (rocznik 1948) ukończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i rozpoczęła karierę jako asystentka Krzysztofa Zanussiego i uczennica Andrzeja Wajdy, który stał się jej mentorem. Obecnie pracuje między innymi we Francji, gdzie mieszka od 1981 r., oraz w Polsce i w USA.

W bogatym dorobku reżyserskim Agnieszki Holland znajdują się nie tylko dwa odcinki kultowego amerykańskiego serialu „House of Cards“, ale także nominowany do Oskara film „Gorzkie żniwa“ oraz „Europa, Europa“, który w 1992 r. zdobył nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Filmy Agnieszki Holland są obecne m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), gdzie odnoszą spore sukcesy. W 2017 r. jej film „Pokot“ zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia (Nagroda im. Alfreda Bauera), a jej najnowsza produkcja pt. „Obywatel Jones“ spotkała się z uznaniem publiczności festiwalowej. W swoich filmach reżyserka zawsze sięga po kontrowersyjne tematy z historii i aktualnej polityki, kwestionuje propagandę, instytucje, kult jednostki i angażuje się, również poza ekranem, na rzecz demokracji.

O Nagrodzie:

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie, od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania.

Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: noblista dr h.c. mult. Günter Grass (2001), publicyści: dr h.c. mult. Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), była przewodnicząca Bundestagu prof. dr Rita Süssmuth (2008), pierwszy premier III Rzeczpospolitej dr h.c. mult. Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy prof. Krzysztof Penderecki (2011) i były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec dr h.c. mult. Hans-Dietrich Genscher.

Fot. Heide Fest (pierwsza fotografia)

Fot. Collegium Polonicum (pozostałe fotografie)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048