Data publikacji w serwisie:

Nowa Siła Kuratorska - Festiwal Sztuk Perfromatywnych - wesprzyj studentki UAM

Nowa Siła Kuratorska to festiwal artystyczny tworzony przez studentki ostatniego roku Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Jest to projekt podsumowujący naukę na specjalizacji kuratorskiej.

O Festiwalu

Odbywający się od 10 lat festiwal NSK jest nie tylko okazją dla postawienia pierwszych kroków przez kolejne pokolenie kuratorów. To namysł nad tym czego brakuje w przestrzeni kultury, między innymi nam, mieszkańcom Poznania. To próba uzupełnienia oferty kulturalnej miasta. Podczas pracy nad festiwalem myślimy o tym, czego Nam i Tobie może brakować i o czym powinniśmy porozmawiać.

Zależy nam, żeby nasz festiwal był otwarty dla wszystkich, dlatego co roku działamy nie tylko w centrum Poznania, ale także w innych miejscach w Wielkopolsce.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia są darmowe. W tym roku część naszego programu odbędzie się w Szamotułach i Kórniku. Staramy się konsekwentnie pozyskiwać nowych odbiorców — w tym roku pracujemy z tożsamością, jako tematem włączającym wszystkich.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą młodych kobiet, które ostatnie trzy lata uczyła się i działała wspólnie na jednym kierunku. Przez ten czas dowiedziałyśmy się wiele o sztuce i o sposobach wykorzystywania jej do różnych działań. Sztuka może być włączająca dla wszystkich, aktywizująca na wielu polach i być drogą ciągłego poznawania siebie. Chcemy, żeby nasza Nowa Siła Kuratorska była właśnie taka, a także żeby podejmowane przez nas w przyszłości inicjatywy wychodziły z podobnych założeń.

Festiwal tworzy 13 młodych kobiet. Nie ukrywamy swojej kobiecości, nie kryjemy się ze swoją indywidualnością.

Czym jest nasz „X”?

X to nie tylko symbol dziesiątej edycji, ale przede wszystkim symbol niewiadomej. Podczas wspólnych rozważań nad tożsamością, pomyślałyśmy o stworzeniu przestrzeni, w której można wyrazić, zbadać dowolną tożsamość — Twoją i naszą. W miejsce niewiadomej umieścić to kim jesteśmy, kim chcemy być. Ukazać różnorodność każdej i każdego z nas.

Do kogo kierujemy projekty?

MY, CÓRKI - projekt powstał z myślą o dorosłych córkach oraz ich matkach. Ma na celu stworzenie przestrzeni ich wspólnego dialogu.

MODNI CZASEM - projekt dla osób zainteresowanych modą. Osób, które nie pozostają obojętne na to jakie miejsce moda zajmuje w historii i codzienności oraz widzą skutki jej działania, myślą o modzie perspektywistycznie.

NASTOLATKI - projekt dedykowany nastolatkom, aby dać im przestrzeń do pracy twórczej i działań artystycznych. Przestrzeń, w której będą traktowane poważnie.

PROUD'N'LOUD to sekcja stworzona z myślą o tych, którzy chociaż trochę interesują się fenomenem VOUGINGU oraz dla tych, którzy wciąż poszukują nietuzinkowego sposobu aby wyrazić siebie.

Festiwal Nowa Siła Kuratorska w liczbach:

  • 16 wydarzeń festiwalowych
  • 2 wydarzenia towarzyszące
  • 3 wykłady
  • 1 debata
  • 5 warsztatów
  • 3 projekcje filmowe
  • 2 wydarzenia performatywne

Przy tegorocznej edycji współpracują z nami m.in.:

Karolina Sulej - dziennikarka zajmująca się antropologią mody, związana m.in. z „Wysokimi Obcasami”.

Hanna Maciąg - aktorka teatralna i filmowa, odtwórczyni roli córki w filmie „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” Pawła Łozińskiego; kostiumografka, artystka wideo.

Piotr Szaradowski - doktor nauk humanistycznych zajmujący się historią mody, badający ubiór w kontekście dzieła sztuki; autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture.

Iwona Chmura-Rutkowska - pedagożka, socjolożka, wykładowczyni Gender Studies na UAM; zajmuje się badaniem kulturowych i społecznych uwarunkowań kształtowania się tożsamości rodzajowej, kieruje projektami z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej.

Magdalena Marcinkowska - tancerka, choreografka, prekursorka Voguingu w Polsce, współzałożycielka jedynego w kraju Vogue-owego House’u - House of Army.

Na co przeznaczymy pieniądze?

Produkcja festiwalu wiąże się z dużymi kosztami. Zebrane fundusze przeznaczymy na zrealizowanie wszystkich wydarzeń festiwalowych. Z zebranych środków opłacimy wynagrodzenia dla artystów, prowadzących i prelegentów. Opłacimy również sprzęt niezbędny do produkcji wydarzeń w ramach festiwalu.

Twoje wsparcie jest dla nas bezcenne! Stwórz z nami Nową Siłę Kuratorską!

Wsparcie akcji

Jeżeli masz jakieś pytania pisz na: festiwalnsk@gmail.com