Data publikacji w serwisie:

O usługach publicznych i transformacji cyfrowej z perspektywy polsko-amerykańskiej. Weź udział w ankiecie

Paweł Nowak  jest doktorantem Wydziału Socjologii UAM. Obecnie, w ramach programu Fulbrighta realizuje projekt badawczy w USA. W ośrodkach naukowych na Hawajach oraz w Arizonie analizuje jak społeczność akademicka postrzega wpływ transformacji cyfrowej na usługi publiczne i jakie zauważa konsekwencje tego procesu.

Zebrane w USA wyniki badań będzie porównywał z tymi, które otrzyma w Polsce – na naszym Uniwersytecie. Dlatego właśnie serdecznie zachęcamy do udziału w badaniu. Polega ono na wypełnieniu ankiety on-line i jest kierowane do wszystkich studentów i wykładowców UAM.

LINK DO ANKIETY

Potrzebujesz tylko 15 minut, aby zabrać głos w światowej debacie na temat zmian, które dziś, z racji pandemii COVID-19 tak wyraźnie obserwujemy, ale które tak naprawdę zaczęły się na długo przed 2020 rokiem. Nie przegap swojej szansy, wyraź swoje zdanie!

Wyniki badań nie tylko będą interesujące, ale staną się również podstawą do kilku ciekawych artykułów naukowych, z którymi wszyscy uczestnicy badania będą mogli się zapoznać.


Paweł Nowak wyjaśnia też skąd pomysł by badania przeprowadzać w Polsce i USA
USA są niejako symbolem rozwoju, nowych technologii. To również kraj, w którym kapitalizm jest niejako elementem narodowej tradycji. W USA sfera publiczna zbudowana została całkowicie na odmiennych fundamentach niż w Polsce. To interesujące naukowo by sprawdzić jak dzieląca Polaków i Amerykanów odległość odzwierciedla się w ocenie percepcji wpływu transformacji cyfrowej na usługi publiczne, która to przecież transformacja ma wymiar globalny. Procesy są tożsame, inne jednak doświadczenia i kultura. Wyniki zatem mogą być interesujące.
Hawaje i Arizonę wybrałem też dlatego, aby sprawdzić różnice w jednym narodzie, gdy tych samych obywateli dzieli nie tylko tysiące mil morskich, ale historia. Przypominam bowiem, że Hawaje, jako najmłodszy stan dołączone zostały do USA dopiero w roku 1959, a ruchy autonomiczne są wśród rdzennych Hawajczyków dziś powszechne.
Polska z kolei w badaniu DESI (The Digital Economy and Society Index) od lat zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród europejskich krajów uwzględnionych w zestawieniu (w 2020 Polska zajęła 23 miejsce z 28). To informacja, którą można odczytać w sposób następujący: procesy transformacji cyfrowej w Polsce są znacznie poniżej średniej europejskiej. Zatem porównanie percepcji oceny transformacji cyfrowej Polaków i Amerykanów  (a przecież dziś, w wyniku pandemii wszyscy mamy podobne doświadczenia cyfrowego życia) może mieć szczególnie kontrastowy wymiar. O tym jednak przekonamy się dopiero po analizie wyników badania. Mam nadzieję, że zostaną one zaprezentowane w renomowanych czasopismach, o czym z przyjemnością Państwa i uczestników badania poinformuję.