Polska zwycięzcą EUROASMUS AND FRIENDS CUP 2023

12 października br. na boisku Ośrodka POSiR Rataje odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej EUROASMUS AND FRIENDS CUP 2023. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu był parterem tego wydarzenia.

W imprezie wzięło udział 80 studentów z kilkunastu krajów z całego świata. Bo choć występujących drużyn było 8: Algieria, Chiny, Kanada, Liban, Uzbekistan, Turcja, Włochy i Polska, to w niektórych z nich grali również reprezentanci innych narodowości (zgodnie z regulaminem w 10-osobowym zespole międzynarodowych studentów studiujących w Poznaniu co najmniej 4 zawodników musiało być obywatelami tego kraju. Tylko 1 zespół mógł reprezentować konkretne państwo).

W ciągu dnia rozegranych zostało 16 spotkań, które początkowo toczyły się w dwóch grupach. 4 najlepsze zespoły awansowały do półfinałów, po to by na końcu zmierzyć się w meczu o 3 miejsce i w wielkim finale, w którym ostatecznie wystąpiły drużyny z Polski i Włoch. Po trwającym 2 x 8 minut spotkaniu i strzeleniu 3 bramek to biało-czerwoni mogli wznieść do góry puchar dla najlepszej drużyny, wygrywając 3:1. Jeszcze bardziej zacięty okazał się mecz o trzecie miejsce, w którym naprzeciwko siebie stanęli zawodnicy z Libanu i Algierii. Po regulaminowym czasie gry na tablicy widniał wynik 1:1 co oznaczało serię rzutów karnych. W niej więcej zimnej krwi zachował Liban ostatecznie zwyciężając 1:1 (2:0).

EUROASMUS AND FRIENDS CUP od lat cieszy się wielką popularnością wśród zagranicznej społeczności akademickiej. Zorganizowany po raz pierwszy w 2012 roku, do dzisiaj przyciąga wielu chętnych uczestników, integrując studentów z całego świata uczących się w Poznaniu.