Data publikacji w serwisie:

Powrót na Księżyc, a potem Mars. Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim w Pile

Tłumy uczniów, studentów i mieszkańców Piły przyszły na spotkanie z jedynym polskim kosmonautą. Organizatorzy nie spodziewali się takiej frekwencji i musieli dostawiać dodatkowe krzesła. Wydarzenie popularnonaukowe „Nauka a Przestrzeń”, którego gościem specjalnym był Mirosław Hermaszewski, odbyło się ramach zakończenia pilskich obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Uroczystości przewodniczył JM Rektor prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki.

Mirosław Hermaszewski opowiadał o swojej długiej i niezwykle pasjonującej drodze do zdobycia kosmosu. Lot misji „Sojuz 30” odbył się w 1978 roku. Trwająca niemal 8 dni misja była po brzegi wypełniona badaniami naukowymi – szczególnie skupiono się na tych związanych z biologicznymi aspektami działania organizmu na orbicie. Obecnie jednym z najważniejszych zadań dla Mirosława Hermaszewskiego jest dzielenie się zdobytą wiedzą i dawanie świadectwa, że dążenie do nawet najtrudniejszych celów jest możliwe.

Po tym jak niemal 60 lat temu Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej oraz 50 lat po tym jak Amerykanie stanęli na Księżycu nadszedł czas na podbój Marsa. W tym celu szkolą się, pochodzący z różnych krajów, analogowi kosmonauci w Symulowanej Bazie Kosmicznej Habitat Lunares, znajdującej się na pilskim lotnisku. O badaniach i misjach prowadzonych w jedynej tego typu placówce w Polsce i Europie Środkowej opowiadał dr n. med. Aleksander Waśniowski. Program Artemis zakłada, że już za 5 lat człowiek ponownie stanie na Księżycu. Trwają również prace przy stacji Gateway, która ma zostać umieszczona w pobliżu Srebrnego Globu i prawdopodobnie będzie swego rodzaju „wyrzutnią” dla kolejnego etapu, czyli Marsa. Misja na Marsa przypuszczalnie będzie miała dwa poziomy – najpierw lot po orbicie planety a następnie lądowanie. Naukowcy oceniają, że człowiek postawi swoją stopę na czerwonej planecie dopiero za ok 30 lat.

Nadnotecki Instytut UAM w Pile poprzez organizację spotkania zakończył pilskie obchody 100-lecia Uniwersytetu i jednocześnie rozpoczął współpracę naukowo-badawczą z Bazą Kosmiczną Habitat Lunares.