Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939) to tytuł wystawy, która od 4 stycznia 2019 roku będzie podróżowała po UAM.
Wernisaż wystawy zaplanowano na 9 stycznia o 14:30 w Collegium Maius na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej ul. Fredry 10.
Wystawa jest efektem badań prowadzonych w ramach projektu pt. Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939), realizowanego przez dr Iwonę Chmurę-Rutkowską i prof. dr hab. Edytę Głowacką-Sobiech we współpracy z Kołem Naukowym Edukacji Równościowej „Emancypacja” działającym na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorką strony wizualnej i artystycznej projektu jest Anna Krenz.
Celem projektu w kontekście dwóch rocznic: 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego oraz 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych – jest odnalezienie śladów i materiałów, przypomnienie biografii, udokumentowanie spuścizny oraz zachowanie pamięci o pierwszych badaczkach i uczonych okresu międzywojennego, które współtworzyły Uniwersytet Poznański.
W biografiach kobiet współtworzących Uniwersytet Poznański, znajdziemy wiele wspólnych wątków, wynikających ze zmian społeczno-kulturowych przełomu XIX i XX wieku oraz przyspieszającej emancypacji kobiet. Prawa wyborcze umożliwiły Polkom wkroczenie w wiele obszarów życia społecznego, które dotąd zarezerwowane były niemal wyłącznie dla mężczyzn. Również drzwi uczelni wyższych - nie bez oporu części męskiego środowiska naukowego i opinii publicznej – zaczęły otwierać się dla kobiet coraz szerzej.
Pierwsze absolwentki najlepszych europejskich uniwersytetów, poliglotki, patriotki, społeczniczki, bohaterki swoich czasów, pionierki wierzące w emancypacyjną moc nauki i rozumu - przetarły szlak kolejnym pokoleniom kobiet w nauce. Dlaczego tak niewiele o nich wiadomo? Dowiedzmy się więcej!
Wystawa podróżuje po UAM:
do 4 stycznia wystawę można oglądać w Collegium Historicum Novum na Morasku
od 7 stycznia do 18 stycznia w Collegium Maius ul. Fredry 10
Zobacz dlaczego warto obejrzeć wystawę: