Data publikacji w serwisie:

Problem overtourismu na Islandii w czasie pandemii. Wyprawa naukowa studentów WNGiG

14 sierpnia br. rozpoczęła się kolejna wyprawa naukowa studentów Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Członkowie Sekcji Turystyki i Rekreacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów polecieli na Islandię, gdzie pod nadzorem dr Mikołaja Majewskiego prowadzą badania w ramach projektu „Wpływ pandemii Covid-19 na problem overtourism’u na Islandii”.

Od ponad 10 lat na Islandii obserwuje się zbyt dużą liczbę turystów, co wpływa na pogorszenie się jakości życia lokalnej społeczności, a także prowadzi do degradacji zasobów naturalnych i walorów krajobrazowych.

Pandemia znacząco ograniczyła ruch turystyczny, a zadanie jakie wyznaczyli sobie studenci to między innymi zbadanie, w jakim stopniu pandemia wpłynęła zarówno na problem overtourism’u, jak i na wybór odwiedzanych miejsc na terenie Islandii przez turystów, a także z jakimi konsekwencjami mierzy się lokalna branża turystyczna.

Ponadto przeprowadzone zostaną badania takie jak: analiza i ocena zrównoważonej turystyki, wpływ wybranych produkcji filmowych na atrakcyjność miejsc w nich występujących oraz alternatywne świadczenie usług hotelarskich na przykładzie Islandii.

Oprócz badań z dziedziny turystyki przeprowadzona zostanie także analiza sprawdzalności pogody dla ważniejszych punktów turystycznych, zmienność chemizmu wód w zlewniach zlodowaconych i gorących źródłach czy stworzenie biblioteki spektralnej gleb.

Zachęcamy do śledzenia relacji z badań terenowych na Islandii w mediach społecznościowych Sekcji Turystyki i Rekreacji – na Facebooku i Instagramie.