Data publikacji w serwisie:

Seminarium wieńczące III edycję ADVANCEDBestStudentGRANT – wysoka jakość projektów i inspirująca atmosfera

W dniu 4 kwietnia 2025 roku w Sali Senatu odbyło się seminarium, które stanowiło podsumowanie III edycji konkursu grantowego ADVANCEDBestStudentGRANT. W wydarzeniu wzięli udział laureaci konkursu, członkowie komisji konkursowej oraz opiekunowie naukowi projektów. Spotkanie prowadziła Prorektor ds. studenckich i kształcenia, prof. dr hab. Joanna Wójcik. Celem seminarium było zaprezentowanie efektów projektów realizowanych przez studentów UAM, którzy w roku akademickim 2023/2024 wykazali się wyjątkową aktywnością naukową, zdobywając granty na realizację swoich badań.

Konkurs skierowany był do studentów II roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy w roku akademickim 2022/2023 uzyskali średnią ocen na poziomie minimum 4,2. Dofinansowanie otrzymało 36 projektów – 22 indywidualne i 14 zespołowych – realizowanych w ramach różnych dziedzin naukowych, w tym nauk społecznych, humanistycznych, przyrodniczych, ścisłych oraz o języku i literaturze.

Wśród laureatów i laureatek konkursu, efekty swoich projektów naukowych zaprezentowali:

  • Igor Stryniak i Jędrzej Szponar (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej) – „Zrównoważone wykorzystanie cieku Bogdanki w Poznaniu: identyfikacja wybranych stresorów oraz propozycja rozwiązań ich ograniczania”.
  • Adam Dulnik (Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej) – „Analiza dostępności rekreacyjnych przestrzeni publicznych na terenie miasta Poznania”.
  • Karolina Łatwis (Wydział Socjologii) – „Jedzenie razem spoiwem wspólnoty? – stołówka uniwersytecka i jej rola w tworzeniu społeczności studenckiej”.
  • Maria Bartkowiak, Julia Anusiak i Wojciech Stangierski (Wydział Historii) – „Analiza i porównanie struktur zarządzania młodzieżowymi strajkami klimatycznymi w Polsce oraz Szwecji”.
  • Wojciech Staniaszek (Wydział Nauk o Sztuce) – „Rewizja katalogu zbiorów muzycznych Biblioteki Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Gostyniu oraz włączenie muzykaliów gostyńskich do bazy danych Międzynarodowego Katalogu Źródeł Muzycznych (RISM)”.
  • Kacper Kos, Nadia Kaźmierczak i Kacper Binek (Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej) – „Feminatywa w języku Polek i Polaków mieszkających w Polsce i poza granicami kraju — perspektywa socjolingwistyczna i kulturowa”.
  • Brygida Rusiecka (Wydział Biologii) – „Ocena wpływu chemioterapeutyków na żywotność, migrację i metabolizm komórek raka piersi potrójnie ujemnego w ko-kulturze z komórkami układu immunologicznego”.
  • Wiktoria Gromadecka (Wydział Biologii) – „Wpływ odwiedzających na dobrostan psychiczny szympansów żyjących w ogrodzie zoologicznym w Warszawie”.
  • Kacper Łyczek (Wydział Chemii) – „Synthesis and applications of NNN-type pincer cobalt complexes”.
  • Maria Stachowiak (Wydział Chemii) – „Synteza i charakterystyka nowych kowalencyjnych sieci organicznych zawierających wiązania iminowe i ich zastosowanie jako elektrody w bateriach cynkowych”.
  • Klaudia Wawrzyniak, Klaudia Rutkowska i Luiza Budnik (Wydział Chemii) – „Synteza i analiza strukturalna nowych bioaktywnych hybryd indolowo-pirazolowych”.
  • Monika Palacz (Wydział Chemii) – „Czy piwo pijemy na zdrowie – witaminy B i B12”.

Prezentowane projekty, obejmujące szeroką gamę tematów – od badań ekologicznych po analizy społeczne i kulturowe – były na bardzo wysokim poziomie i wyróżniały się różnorodnością. Studenci wykazali się nie tylko głęboką wiedzą, ale także kreatywnością i zaangażowaniem w swoje badania, które mają potencjał do wniesienia znaczącego wkładu w rozwój nauki.

Spotkanie przebiegło w doskonałej atmosferze, sprzyjającej wymianie myśli i doświadczeń. Uczestnicy seminarium mieli okazję do dyskusji na temat swoich prac oraz do zadawania pytań, co pozwoliło na jeszcze głębsze zrozumienie prezentowanych zagadnień. Ostatecznie, spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, które będzie miłą pamiątką po tym wyjątkowym wydarzeniu.