Data publikacji w serwisie:

Studenci i doktoranci UAM opowiedzą o GEOpraktykach w Omanie

Prelekcja przedstawicieli zespołu V edycji GEOpraktyk pt. Wokół pustyń Omanu odbędzie się 14 listopada (czwartek) 2019 r. o godz. 17.00 w sali nr 3 w Collegium Geographicum (ul. Bogumiła Krygowskiego 10).

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie, w trakcie którego doktoranci i studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiedzą o swoim udziale w międzynarodowym projekcie GEOpraktyki.

W tym roku grupa osób zaangażowanych w działalność Studenckiego Koła Naukowego Geografów udała się do Omanu, by wykorzystać w praktyce zdobytą na studiach wiedzę i umiejętności. Pomimo niesprzyjających upałów, nawet gdy temperatura w cieniu sięgała 48 stopni, uczestnicy ekspedycji realizowali wyznaczone sobie cele naukowo-badawcze.

Podczas pobytu przeprowadzono badania dotyczące tempa i wielkości parowania potencjalnego i rzeczywistego w klimacie zwrotnikowym, pobrano próbki z poziomów powierzchniowych gleb na potrzeby tworzonej bazy danych oraz pracy dyplomowej, waloryzowano szlaki turystyczne oraz potencjalne i istniejące geostanowiska stanowiące o rozwoju geoturystyki w Omanie, jako wiodącej gałęzi turystyki w tym kraju.

Dodatkowo zrealizowano badania krajobrazowe jednych z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu na tym obszarze – dolin okresowych rzek (wadi). Oman nazywany jest rajem dla geologów. Niezwykłe osobliwości i formy skalne, jaskinie, krajobraz bezkresnych pustyń oraz zachodzące współcześnie procesy geomorfologiczne utwierdziły uczestników wyprawy w przekonaniu, że organizacja piątej edycji GEOpraktyk w tym kraju była bardzo dobrym pomysłem.

Studenci i doktoranci z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych już po raz piąty mieli możliwość wzięcia udziału w GEOpraktykach.

Wstęp wolny.