Data publikacji w serwisie:

Studentki UAM na polskiej liście Forbesa „25 przed 25”

Znamy finalistów trzeciej edycji konkursu „25 przed 25”, organizowanego przez magazyn „Forbes” i warszawskie biuro McKinsey & Company. Wśród 25 najzdolniejszych młodych ludzi w Polsce znalazły się studentki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Marcelina Rosińska jest już absolwentką prawa na UAM, a obecnie studiuje administrację na Wydziale Prawa i Administracji. Uczęszcza na seminarium magisterskie z publicznego prawa gospodarczego u profesora Eryka Kosińskiego oraz interesuje się gospodarką o obiegu zamkniętym.

Jest założycielką Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego - inicjatywy pomocowej, której celem jest wspieranie studentów i innych młodych ludzi przez rówieśników. Opiekunowie pomagają potrzebującym w podstawowych sprawach np. w zaprowadzeniu na wizytę do psychologa, utrzymują z nimi stały kontakt i wspierają w problemach życia codziennego, w załatwianiu uniwersyteckich formalności.

Na pomysł rozwijania rówieśniczego wsparcia psychologicznego Marcelina wpadła podczas Akademii Praw Człowieka organizowanej przez Humanity in Action, organizacji działającej na rzecz walki o prawa człowieka oraz wspierającej młodych ludzi w realizacji projektów społecznych. Marcelina Rosińska wprowadziła projekt w życie w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, a także w mniejszych miejscowościach. Więcej na temat Sieci można przeczytać w artykule Życia Uniwersyteckiego.

Wśród finalistów konkursu „25 przed 25” znalazły się również Marta Szymanowska z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Aleksandra Jarocka z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

Marta w czasie studiów dołączyła do start-upu Aether Biomedical i odpowiada w nim za tworzenie strategii biznesowej, zarządzanie budżetem i nadzorowanie działań marketingowych.

Aleksandra jest założycielką start-upu Alleverse, firmy organizującej treningi, warsztaty i szkolenia dla szkół, firm czy organizacji pozarządowych z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej. Od kwietnia 2020 roku Alleverse przeprowadził ponad 50 warsztatów lub szkoleń, pomagając rozmaitym instytucjom w otworzeniu się na mniejszości społeczne i etniczne. Aleksandra była też członkiem zarządu i koordynatorem integracji społecznej w Migrant Info Point Jest też współtwórczynią i pierwszą szefową fundacji MamyGłos.