Data publikacji w serwisie:

Time to Say Goodbye

Rozpoczęła się sesja egzaminacyjna podsumowująca semestr zimowy. Dla studentów UAM to czas szczególny. To wyjątkowy czas także dla części studentów przebywających w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach wymiany akademickiej opartej o współpracę bilateralną. Po semestrze spędzonym na UAM wracają na swoje uczelnie macierzyste.

15 lutego prorektor ds. współpracy międzynarodowej, prof. dr hab. Rafał Witkowski spotkał się z dwoma studentkami z Irkuck State University. Dla studentek sytuacja ta była niecodzienna, ponieważ nie zawsze ma się możliwość spotkania z przedstawicielem władz uczelni w Gabinecie Rektora.

W rozmowie, która przebiegała po rosyjsku, prorektor Witkowski zapytał jak się podobało w Poznaniu, na Uniwersytecie oraz w Polsce:

Cudownie, naprawdę. Nie patrząc na to, ze zajęcia były online zostaną nam bardzo pozytywne wrażenia z uniwersytetu oraz miasta. Oczywiście epidemia pokrzyżowała dużo planów, ale cieszymy się, że miałyśmy możliwość również zobaczyć Polskę. Byłyśmy w Krakowie, Warszawie, Świebodzinie, Kórniku, Wrocławiu, Gdańsku – odpowiedziała Pani Ekaterina Kharlamova.

Studentki zaznaczyły również, że jeśli byłaby możliwość – z przyjemnością wróciłyby do UAM, a zajęcia na Wydziałach Prawa i Administracji oraz Nauk Politycznych i Dziennikarstwa znacznie poszerzyły ich wiedzę.

Prorektor Witkowski życzył szczęśliwego powrotu do Irkucka oraz zaprosił je ponownie na UAM, wyrażając nadzieję, że współpraca z Uniwersytetem w Irkucku, która i tak ma bogatą historię, będzie się rozwijać.

W mijającym semestrze w ramach wymiany akademickiej na UAM przebywało 45 studentów z takich krajów jak: Chiny, Hiszpania, Indonezja, Japonia, Korea Południowa, Mołdowa, Rosja, Ukraina.

Kilkoro studentów, którzy przyjechali na cały rok akademicki zostaje. Między innymi przebywające u nas osoby w ramach Programu Stypendialnego Rządu RP dla Młodych Naukowców reprezentujące: Azerbejdżan, Gruzję, Rosję, Tadżykistan i Ukrainę.

Fot: Przemysław Stanula.