Data publikacji w serwisie:

Tomasz Bombrych z UAM w pogoni za zmienną sztuką uliczną

Wiedzieliście, że na ulicy Kościuszki na jednym z podwórek skrywa się Koziołek Matołek? Widzieliście kiedykolwiek neonowego kogucika z ulicy Świętosławskiej? Albo sowy reklamujące Wyższą Szkołę Bankową? Nie brakuje też akcentu związanego z UAM: Stanisława Barańczaka na gmachu Collegium Novum przy al. Niepodległości.

W 2016 roku Tomasz Bombrych, absolwent historii, filologii polskiej i student V roku germanistyki UAM stworzył mapę „Z bliska/Z daleka”, w której zebrał poznańskie murale, graffiti, neony i typografię. W tym roku ukazała się już trzecia edycja mapy.

Projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem społecznym, że środki na trzecią edycję publikacji udało się zebrać dzięki zbiórce na portalu crowdfundingowym.

W aktualnym wydaniu Tomasz Bombrych wskazał 100 wartych uwagi miejsc: 68 murali i graffiti, 17 działających neonów oraz 9 starych szyldów i napisów reklamowych. Opublikował je z krótkim opisem i dokładnym adresem. także w języku angeilskim. 20 punktów street-art jest zupełnie nowych. Niektóre obiekty z poprzednich edycji niestety zniknęły. Zmiany i aktualizacje są jednak wpisane w założenia sztuki ulicznej.

- W większości większych miast znajdziemy wiele ciekawych realizacji z zakresu sztuki ulicznej. Łódź na przykład stworzyła aplikację, ale obejmującą tylko realizacje wielkoformatowe. Poznań to nadal jedyne miasto w Polsce, gdzie udało się wszystkie te elementy przestrzeni publicznej zebrać na jednej poręcznej mapie. Obiekty są raczej rozproszone, choć siłą rzeczy znajdziemy pewną kumulację w obrębie centrum czy ostatnio modnej dzielnicy Jeżyce - mówi autor "Z bliska/Z daleka".

Skąd zainteresowaniem sztuką uliczną u Tomasza Bombrycha? Jakim kluczem wybierał miejsca i dzieła warte uwagi? Które punkty szczególnie poleca? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wywiadzie opublikowanym na stronie „Życia Uniwersyteckiego” przeprowadzonym przez Filipa Czekałę.