Wernisaż wystawy „Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021”

Ośrodek Kultury Austriackiej UAM, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zapraszają na wystawę w ramach XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pt. „Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021”.

Wedle opinii Hansa Weigla powojenna literatura austriacka zaczęła się od Ilse Aichinger. Przez ponad sześć dziesięcioleci Aichinger należała do najważniejszych przedstawicieli współczesnej literatury niemieckojęzycznej.

1 listopada 2021 roku ona i jej siostra-bliźniaczka Helga skończyłyby sto lat. Z tej okazji powstała wystawa, ukazująca drogę życiową i twórczość tej wielkiej austriackiej autorki, raz po raz odnosząca się także do jakże odmiennej historii jej siostry, która w 1939 roku musiała się schronić przed nazistami w Anglii i została później artystką-plastyczką. Dzieło ich obu przybierało niejednokrotnie postać dialogu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 11 maja 2023 r. o godz. 13.00 w Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (ul. F. Ratajczaka 38/40). Wystawę można oglądać do 10.06.2023. Wstęp wolny.

Kuratorzy wystawy: Christine Ivanovic, Sugi Shindo
Projekt planszy otwierajacej: Aya Shindona na podstawie zdjęć będących w posiadaniu Adolfa Opla
Oprawa graficzna: Manfred Thumberger / www.selenoart.com (Jacek Malinowski dla Austriackiego Forum Kultury w Warszawie)
Tłumaczenie na polski: Jacek St. Buras