Wiosna, ach to ty! Tradycja Martenicy na UAM

Rada Samorządu Studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej po raz kolejny zaprasza na wspólne odganianie zimy. Wspólnie z Kołem Naukowym Slawistów chcą Wam przybliżyć tradycję Martenicy i obdarować marteniczkowymi bransoletkami.

Wydarzenie bedzie miało miejsce 2 marca 2020 roku, od 9:30 do 15:00, w Collegium Maius pod marteniczkowym drzewkiem.

Pomóżcie przekonać Babę Martę, żeby złośliwie nie przedłużała zimy!

Martenica to bułgarski zwyczaj świętowania 1 marca. Samo słowo „martenica” pochodzi od bułgarskiej nazwy marca (mart, bułg.: март) i poza świętem oznacza także rozdawane z tej okazji kolorowe gałganki. Zgodnie z bułgarską tradycją, marzec jest miesiącem nadejścia wiosny. Z tej okazji pierwszego dnia marca ma miejsce ludowe święto połączone z symbolicznym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Bułgarska nazwa marca, „mart”, według ludowego przekazu, jest imieniem złośliwej staruszki słynącej z nagłej zmiany humoru. Bułgarzy nazywają ją Baba Marta (babcia Marta; bułg.: Баба Марта). Obdarowywanie się gałgankami, zwanymi od nazwy święta martenicami, ma zadowolić staruszkę i skłonić ją do nieopóźniania odejścia zimy.