Data publikacji w serwisie:

Wykład „Edukacja sentymentalna pod znakiem Austriackiego Towarzystwa Literackiego w Wiedniu”

Ośrodek Kultury Austriackiej UAM zaprasza na wykład prof. Stefana Kaszyńskiego pt. „Edukacja sentymentalna pod znakiem Austriackiego Towarzystwa Literackiego w Wiedniu”.

Tematem wykładu będzie opowieść autora o jego drodze do zrozumienia fenomenu kultury i literatury austriackiej, która w latach sześćdziesiątych XX wieku była w Polsce niemal nieznana. Jego edukacja austriacka zaczyna się od poznawania współczesnej poezji, tłumaczenia jej i wydawania. Pomoc Austriackiego Towarzystwa Literackiego, pobyty studyjne w Wiedniu, poznawanie pisarzy, uczonych i organizatorów austriackiego życia literackiego to kolejne etapy wiodące do zawodowego zajmowania się Austrią. Opowieść przeplatają anegdoty oraz wspomnienia o ludziach i książkach.

Termin: Czwartek, 18 maja 2023 o godz. 18.00

Miejsce: Ośrodek Kultury Austriackiej UAM, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań (wstęp wolny)

Link do wydarzenia na FB: Edukacja sentymentalna pod znakiem Austriackiego Towarzystwa Literackiego w Wiedniu - wykład

O wykładowcy

Prof. Stefan Kaszyński, historyk literatury i eseista, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował germanistykę na uniwersytetach w Poznaniu i Wiedniu. Założył pierwszy Zakład Literatury Austriackiej w Europie, przyczynił się też do powstania Ośrodka Kultury Austriackiej na UAM. Autor 17 książek literaturoznawczych, w tym "Małej historii aforyzmu austriackiego" (1990), "Krótkiej historii literatury austriackiej" (2012) oraz "Literatury austriackiej od Moderny do Postmoderny" (2016).

Plakat wydarzenia