Data wydarzenia:

Wykład: Eksploracja jaskiniowa w Górach Prokletije (Czarnogóra)

Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w czwartek 13 grudnia o godz. 17:00 w sali nr 3 w Collegium Geographicum (ul. Bogumiła Krygowskiego 10). W programie prelekcja dr Ditty Kicińskiej i mgr Soni Dudziak pt. Eksploracja jaskiniowa w Górach Prokletije (Czarnogóra).

Wykład będzie dotyczył polskiej eksploracji jaskiniowej w czarnogórskiej części Gór Prokletije, które stanowią ogromny potencjał dla eksploracji speleologicznej. Od 2006 roku Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego przy współudziale Speleoklubu Świętokrzyskiego corocznie organizuje wyprawy do tego regionu. W czasie wieloletniej działalności zostało odkrytych ponad 60 jaskiń, z których najgłębsze i najdłuższe to: Górnicza, System Jaskini Entuzjastycznej, Jaskinia Lodowa, System Jaskini Lodu-T5 czy Jaskinia przy Czerwonym.

Uczestnicy wyprawy organizowanej w roku 2017 otrzymali wyróżnienie na Kolosach 2018 (Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów) w kategorii: Eksploracja jaskiń, za osiągnięcie deniwelacji 696 m w Jaskini Górniczej, dzięki czemu stała się ona najgłębszą znaną jaskinią w górach Prokletije (uwzględniając również Albanię i Kosowo). Po wyprawie w roku 2018 jaskinia osiągnęła 715 m głębokości.

Po prelekcji odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu literackiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na najlepszy reportaż Odkrywamy miejsca dalekie i bliskie”.

Ditta Kicińska – geolog i speleolog, pracownik Instytutu Geologii UAM, jest członkiem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Jej zainteresowania naukowe obejmują badania osadów i form korozyjnych w jaskiniach, dzięki którym można odtwarzać dawne kierunki przepływu wód, genezę i ewolucję systemów jaskiniowych oraz sąsiadujących z nimi dolin. Badania prowadzi w jaskiniach m.in. Tatr, Tatr Niżnych (Słowacja), Północnych Alp Wapiennych (Austria) i Gór Prokletije (Czarnogóra). Autorka i współautorka publikacji o tematyce speleologicznej oraz prac popularno-naukowych m.in. współautorka Atlasu Tatr (2015). Uczestniczyła w wielu eksploracyjnych wyprawach jaskiniowych.

Była członkiem Zarządu Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego, Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, członkiem Zarządu PZA. Związana z redakcją „Taternika” w latach 2009-2015.

Informacje dostępne także na stronie: ptg.amu.edu.pl

Zdjęcie: Jaskinia Przy Czerwonym, Prokletije 2017, fot. Adam Łada