Data publikacji w serwisie:

Wystawa dla osób zainteresowanych historią i architekturą

W  Centrum Kultury Zamek w Poznaniu dostępna jest wystawa czasowa pt. ILUZJE WSZECHWŁADZY. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką, której kuratorką jest dr Aleksandra Paradowska, absolwentka UAM i gościnna wykładowczyni Wydziału Nauk o Sztuce.

Wystawa opowiada o niemieckiej okupacji z perspektywy architektury i życia codziennego w ustanowionym przez Niemców w 1939 roku Warthegau (Kraju Warty). Nowy porządek wprowadzany podczas II wojny światowej miał skutkować całkowitą germanizacją zajętego obszaru. Architektura była jednym z kluczowych narzędzi realizacji tej polityki i ramą dla funkcjonującej pod okupacją społeczności. Plany i działania niemieckich decydentów były rozpowszechniane za pośrednictwem prasy, radia i kin, by potęgować iluzje wszechwładzy.

Dawny zamek cesarski Wilhelma II (siedziba Centrum Kultury Zamek), był jednym z obiektów przebudowanych i adaptowanych zgodnie z wytycznymi władz okupacyjnych. Stacjonował tu namiestnik, gauleiter Arthur Greiser, realizujący plan stworzenia wzorcowego okręgu, który miał służyć jako przykład do naśladowania na kolejnych zdobywanych przez Rzeszę ziemiach. Docelowo zamek miał się stać jedną z siedzib Hitlera. Wnętrza budowli są odzwierciedleniem dążeń okupantów, tytułowych iluzji totalnej władzy.

Dużą część ekspozycji stanowią obiekty ukazujące, jak wiara przywódców Rzeszy w zwycięstwo umacniała się w śmiałych wizjach przyszłości pod ich rządami. Eksponaty pochodzą w większości z polskich muzeów, a ponadto z niemieckich i austriackich archiwów oraz zbiorów prywatnych.

Więcej o wystawie na stronie organizatora: https://ckzamek.pl/wydarzenia/11919-iluzje-wszechwadzy-architektura-i-codziennosc-pod-/

Wystawa potrwa do 9 lutego 2025 roku.