Data publikacji w serwisie:

Wystawa „Gwiezdny pył” studentki UAM. Zapraszamy

Zapraszamy na wystawę „Gwiezdny pył” przygotowaną przez Justynę Olszewską, studentkę UAM. Od 5 do 28 lutego możecie obejrzeć ją w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ wieńczy wieloletnie działania naukowo - artystyczne autorki.

Wystawa Justyny Olszewskiej powstała dzięki jej zainteresowaniu kosmosem i zachodzącymi tam procesami. Studentka UAM wykonała fotografie w miejscach, które nie zostały naruszone przez człowieka, m.in. na Pustyni Atakama w Chile, ale także w Wielkopolsce - w ostoi Ciemnego Nieba. Wybierała te miejsca, gdzie widok nieba różni się od tego, który znamy na co dzień, aby zwrócić uwagę na problem kosmicznych śmieci, postępujące zanieczyszczanie nieba sztucznym światłem oraz nieuchronnie zbliżającą się katastrofę klimatyczną.

Na wystawie w Centrum Kultury ZAMEK można obejrzeć także stare archiwalne szklane klisze, które Justyna Olszewska, jako studentka astronomii, miała okazję oglądać w Archiwum Instytutu Obserwatorium Astronomiczne UAM w Poznaniu. To ich pierwsza publiczna prezentacja (poza kontekstem naukowym).

Zapraszamy również na wirtualny spacer!


Justyna Olszewska – magister sztuki, studentka astronomii, laureatka m.in. Stypendium Artystycznego Miasta Poznania, Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ma w swoim dorobku wystawy zbiorowe i indywidualne w kraju oraz za granicą. Od 2017 roku pracownik Wydziału Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2019 r. rozpoczęła przewód doktorski, będący interdyscyplinarnym projektem łączącym sztukę i naukę, we współpracy z Instytutem Obserwatorium Astronomiczne UAM.

Fot. Justyna Olszowska