Data publikacji w serwisie:

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w bibliotekach wydziałowych UAM

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od roku 2004 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek 2019 odbywa się pod hasłem: „#biblioteka"

Akcja odbywa się zawsze w dniach 8-15 maja, a imprezy rozpoczynają się w Dniu Bibliotekarza. Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania, bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Biblioteki z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszają do udziału w poniższych wydarzeniach:

 • Biblioteka Wydziału Biologii

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6 ( Kampus Morasko), Poznań

od 6 maja do 30 czerwca br. w godzinach pracy biblioteki.

Wystawa "Chomik europejski" - jest to wystawa zdjęć Łukasza Koby pokazująca chomika w jego naturalnym środowisku, a o którego istnieniu i występowaniu naturalnym w Polsce niewiele osób wie. Ten gatunek jest w Polsce chroniony, ponieważ był ssakiem zagrożonym wyginięciem. Nie można go mylić z chomikiem syryjskim, który jest często hodowany w domach.

 • Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie

ul. Kostrzewskiego 5-7 (I piętro),

8 maja 2019 r. godz. 12:00

Wernisaż wystawy  „Szelest kart. Książka moja miłość:  wystawa bibliofilska ze zbiorów dra Sławomira Krzyśki”, pierwszej z cyklu prezentującego  zbiory kolekcjonerów gnieźnieńskich.Wystawa będzie prezentowana  w dniach  8-23 maja 2019 r.

 • Biblioteka Wydziału Fizyki

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2 (Kampus Morasko), Poznań

Od 8 maja 2019 r. bez ram czasowych.

50 lat Biblioteki Wydziału Fizyki. Wystawa w Galeryjce Markowej (mały hol przy bibliotece). Wystawa ogólnodostępna.

 • Biblioteka Wydziału Matematyki i Informatyki

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 4 (Kampus Morasko), Poznań

od 8 do 13 maja 2019 r.

1. „Podziel się książką” to cykliczna impreza dla środowiska całego wydziału.

Przez cały tydzień będzie można wymienić się książkami przy wejściu do biblioteki wydziałowej.

2. „Polskie Towarzystwo Matematycznie w okresie Międzywojennym” to wystawa trwająca do końca czerwca. Wystawa pokazuje jak formowało się polskie środowisko matematyków po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

 • Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5 (Kampus Morasko), Poznań

od 8 – 26 maja 2019 r.

1. Wielka zbiórka książek w ramach akcji Zaczytani.org. Od 23 kwietnia do 26 maja 2019 r.Zbieramy książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wystarczy, że przyniesiesz książkę do naszego punktu zbiórki, aby przyczynić się do utworzenia 100 bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych! Książki muszą być w dobrym stanie fizycznym, wydane po 2000 roku i takie, które przekazalibyście Państwo najbliższym w potrzebie. Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa swoją zbiórką wspiera również wolontariuszy Zaczytanej Akademii, którzy prowadzą bajkoterapię na oddziałach dziecięcych poznańskich szpitali.

2. Wystawa pt. Myśl polityczna i dziennikarska w wybranych publikacjach naukowych pracowników Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w latach 2009-2019. Miejsce wystawy: Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Bez ram czasowych.

3. Wystawa i sprzedaż zagranicznych książek naukowych

Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz ABE&IPS Sp. Z.o.o. serdecznie zapraszają na wystawę i sprzedaż zagranicznych książek naukowych.

Wystawa odbędzie się w Gmachu Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa hol główny na parterze, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, Poznań (Morasko)

6 maja 2019 r. (poniedziałek) godz. 10:00- 14:00

7 maja 2019 r. (wtorek) godz. 10:00-13:00.

 • Biblioteka Szkoły Językowej UAM

Collegium Heliodori Święcicki,

ul. Grunwaldzka 6, pok. 213.

9 maja 2019 r.godz. 11.00

"Niech żyje bal!" - warsztaty taneczne z literaturą w tle. Warsztaty z instruktorem tańca ilustrowane najsłynniejszymi balami i tańcami w literaturze i kinematografii europejskiej.(Czy pierwszy bal Nataszy z "Wojny i pokoju" był naprawdę pierwszy? Dlaczego najsłynniejszy polski taniec narodowy nosi francuską nazwę i czy Grek Zorba tańczył zorbę?)

 • Biblioteka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu

ul. Nowy Świat 28/30, Kalisz

10 maja 2019 r. godz. 15:00

Seminarium naukowe pt. Współczesne dopalacze Ego w kulturze narcyzmu z perspektywy pedagoga. Seminarium przygotowała dr Mirosława Ściupider-Młodkowska przy współpracy z Biblioteką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu.

 • Austriacki Ośrodek Kultury UAM

ul. Zwierzyniecka 7, Poznań

14 maja 2019 r. godz. 18.00

Wykład pod tyt. Pod berłem Habsburgów. Dwa przypadki: Galicja i Lodomeria oraz  Ruś Podkarpacka (Zakarpacka). Wykład wygłosi prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki, historyk  specjalizujący się w dziejach relacji polsko-czechosłowackich i Rusi oraz podróżnik z zamiłowania.

 • Biblioteka Wydziału Prawa i Administracji (Collegium Iuridicum)

ul. św. Marcin 90, Poznań

15 maja 2019 r.

1. Biblioteka Łamigłówek –escape room

15 maja 2019 godz. 9:00, 10:30 HOL

Zapisy bwpia@amu.edu.pl

Zapraszamy do gry. Z biblioteki w tajemniczych okolicznościach ginie cenny historyczny dokument. By go odnaleźć należy rozwiązać liczne zagadki i łamigłówki, złamać kody i odszukać wskazówki do kolejnych lokalizacji. Gra dla nastolatków w wieku 12 - 15 lat. Szczegóły na stronie internetowej biblioteki oraz facebooku.

2.Wystawa historycznych książek

Sala Kolumnowa – przyziemie, sala 02

15 maja 2019 godz. 9:00 – 14:00

Na wystawie prezentowane będą najstarsze i najcenniejsze  książki pochodzące ze zbiorów Biblioteki Wydziału Prawa i Administracji UAM.

 • Biblioteka Collegium Polonicum UAM w Słubicach

ul. Kościuszki 1, Słubice.

Cykl literackich popołudni.

13 maja o godz. 17:00 – literacki five o’clock „Co czytają bibliotekarze”: w miłej atmosferze przy filiżance herbaty pracownicy Biblioteki Collegium Polonicum podzielą się z gośćmi swoimi aktualnymi lekturami. Zapraszamy także naszych czytelników do przedstawienia własnych lektur – prosimy o przygotowanie tekstów, których prezentacja nie zajmie dłużej niż 10 minut.

14 maja o godz. 17:00 – Archiwum Karla Dedeciusa zaprasza na polsko-niemieckie warsztaty tłumaczeniowe „na wesoło”. Na podstawie aforyzmów m.in. Stanisława Jerzego Leca i Henryka Bereski będzie można sprawdzić się w sztuce tłumaczenia i przekonać się, że znajomość języka nie jest potrzebna do tego, aby zostać tłumaczem.

15 maja o godz. 17:00 – Biblioteka Collegium Polonicum wraz z Fundacją Karla Dedeciusa zapraszają na popołudnie autorskie Andrei Müller – niemieckiej dziennikarki zafascynowanej Polską.

Wszystkie imprezy odbędą się w czytelni Biblioteki Collegium Polonicum, językiem popołudnia literackiego będzie język polski, warsztaty tłumaczeniowe oraz spotkanie z Andreą Müller odbędą się w językach polskim i niemieckim.

 • Biblioteka Filologiczna NOVUM

ul. Aleja Niepodległości 4, Poznań

od 6 -31 maja 2019 r.

1. wystawa Karoliny Fabiś „M jak Marsylia” przygotowana w ramach Dni Kultury Francuskiej,

2. Wielka zbiórka książek dla szpitali w ramach akcji Zaczytani.org

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w bibliotekach wydziałowych UAM_1.pdf 6.05.2019 Unknown
PDF
Pobierz PDF XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w bibliotekach wydziałowych UAM_1.pdf(596.5 KB)