Data publikacji w serwisie:

Zobacz na żywo meteoryty z Moraska

Odwiedź Pracownię Muzeum Ziemi UAM: poznaj  polskie – i wielkopolskie – skały, minerały i skamieniałości. Dlaczego odwiedzający Muzeum  zakładają gogle? Do czego na przestrzeni setek lat wykorzystywano kamień?

Odpowiedź na te pytania czeka w Muzeum Ziemi UAM, ale aby zachęcić do wizyty uchylimy rąbka tajemnicy. Przede wszystkim w placówce muzealnej udostępnione są unikalne kolekcje. Zalicza się do nich kolekcja polskich meteorytów, w której znajduje się ważący 260 kg meteoryt Morasko z Rezerwatu Morasko, ale też kryształy kwarcu, gipsu czy minerały z polskich kopalni miedzi.

W samym budynku Muzeum można też obejrzeć filmy: Impakt Morasko i Epoka glacjalna. Przenoszą widzów w inny wymiar – dosłownie i w przenośni – wymagają założenia gogli.

Ostatnim, ale równie interesującym punktem wizyty w placówce muzealnej jest lapidarium, czyli ogród skalny znajdujący się na terenach zielonych przy Instytucie Geologii UAM, kilkadziesiąt metrów od samego muzeum. Pod gołym niebem wystawiono w nim eksponaty obrazujące sposób wykorzystania kamieni w architekturze, rzeźbie oraz w budownictwie.

Lapidarium powstało w 1994 roku, w 75 rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego. Wystawione eksponaty zostały przekazane między innymi przez pana Henryka Walendowskiego, Wojewódzką Dyrekcję Dróg Miejskich w Poznaniu, a także mistrzów kamieniarskich z Poznania oraz okolic.

Muzeum działające jako jednostka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM znajduje się przy ul. Bogumiła Krygowskiego 10.

W październiku i listopadzie muzeum czynne jest w następujących godzinach:

poniedziałki – 10:30-12:00 (z wyjątkiem 14.10 i 21.10)
wtorki – 9:00-14:00 (do 12.11)
środy – 13:00-16:00
czwartki – 10:00-12:00 (do 17.10 i od 28.11) i 12:00-14:00
piątki – 9:00-12:00

Wstęp bezpłatny.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem z przewodnikiem oraz zwiedzaniem grupowym prosimy o bezpośredni kontakt z muzeum. Dane kontaktowe dostępne są na stronie Muzeum Ziemi UAM.