Data wydarzenia:

Dzień Chemika "Miasteczko Mendelejewa"

W związku ze 150. rocznicą powstania układu okresowego pierwiastków Wydział Chemii UAM zaprasza do uczestnictwa w skierowanym do młodzieży szkolnej (min. 7., 8. klasy szkoły podstawowej) wydarzeniu popularyzatorskim Dzień Chemika "Miasteczko Mendelejewa".

Dzień Chemika odbędzie się 7 czerwca (piątek) w godz. 10:00 - 14:00, na Wydziale Chemii UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 8, Kampus Morasko.

Podczas dnia pełnego atrakcji uczniowie zapoznają się z tematyką pierwiastków chemicznych. Na uczestników czekać będą wykłady, gry edukacyjne oraz stoiska warsztatowo-informacyjnych, które razem będą tworzyły grę terenową polegającą na sukcesywnym zdobywaniu kolejnych odznak.

Ponadto, podczas wydarzenia będzie możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Wydziału Chemii UAM i zwiedzić budynek Collegium Chemicum.

Program Dnia Chemika:

godz. 10:00

Powitanie uczestników wraz omówieniem zasad gier w Miasteczku Mendelejewa

godz. 10:10

Wygłoszenie wykładów (do wyboru jeden):

1) Prelegent: dr hab. Tomasz Pospieszny pt. "Pierwiastki żeńskie. Opowieść o kobietach, które uzupełniły tablicę Mendelejewa".

2) Prelegent: dr Dawid Frąckowiak pt. "Metaliczne opowieści".

3) Prelegent: dr hab. Mariusz Pietrowski pt. "Kosmiczna nukleosynteza, czyli burzliwe dzieje pierwiastków chemicznych"

godz. 11:00 - 14:00

Udział w grach i zabawach w budynku Collegium Chemicum

Teren Collegium Chemicum zamieni się w "Miasteczko Mendelejewa" - pełne stoisk warsztatowo-informacyjnych (m.in. "dzielnice" poświęcone kolejnym blokom układu okresowego, nazewnictwu pierwiastków chemicznych czy ich historii), gier planszowych, kącików pełnych pierwiastków (także wystawa na żywo!), przy których uczniowie będą mieli wspaniałą okazję do poszerzania wiedzy w atmosferze zabawy i pełnej emocji rywalizacji polegającej na zdobywaniu kolejnych odznak.

Będzie także niewątpliwie jedna z niewielu okazji spotkać Marię Skłodowską-Curie oraz Dmitrija Mendelejewa na żywo, którzy z pewnością posłużą pomocą przy rozwiązywaniu zagadek w grze prowadzonej z wykorzystaniem wielkiej makiety przedstawiającej układ okresowy pierwiastków, która znajdzie się na dziedzińcu Wydziału Chemii. Co więcej — stanowić to będzie okazję do zrobienia niecodziennego pamiątkowego zdjęcia.

godz. 14:00

Prezentacja Wydziału Chemii UAM

Przejście do najciekawszych miejsc architektonicznie ciekawego budynku Wydziału Chemii UAM - będzie okazja, aby zobaczyć Wydział „od kuchni" m.in. jak wyglądają laboratoria podczas pracy studentów, jak prezentuje się dziekanat Wydziału Chemii, jakie zasoby i jak studenci spędzają czas w bibliotece Wydziałowej (zapisy na zwiedzanie przy rejestracji).

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Uprzejmie prosimy o mailowe potwierdzenie udziału na email  kolchem@amu.edu.pl oraz informację o liczbie uczestników i z deklaracją wyboru wykładu.

Zobacz cały program

Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach konkursu FUND_AKCJA.

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
Program - Miasteczko Mendelejewa 14.05.2019 Unknown
PDF
Pobierz PDF Program - Miasteczko Mendelejewa(1.2 MB)