Inauguracja online XXIV PFNIS

8 listopada odbyła się inauguracja  Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Transmisja wydarzenia dostępna jest na stronie Festiwalu oraz na Facebooku i kanale YouTube. Transmisja jest tłumaczona dla osób niesłyszących.

W tym roku inaugurujemy Festiwal artystycznie i kreatywnie, ale nie zabraknie też akcentów naukowych czy edukacyjnych.

Najpierw przedstawiciele organizatorów – uniwersytetów, akademii i fundacji rozpoczęli wydarzeniem niespodzianką: „Barwy nauki i sztuki”.

Następnie odbyły się trzy wykłady inauguracyjne:

• dr Anna Mleczko i prof. Jakub Rybka - Biotechnologia – kiedy fikcja z filmów science - fiction staje się rzeczywistością;
  • Maciej Kośmicki, Czy nauka to pasja? Dla mnie tak!;
  • Agnieszka Jankowiak-Maik, O Edukacji.

Inaugurację zwieńczył występ Wielkopolskiego Klubu Tańców Polskich, po którym został oficjalnie otwarty dostęp do wydarzeń online w dniach 9-10 listopada oraz wydarzeń stacjonarnych w dniach 15-18 listopada.

Zapraszamy do oglądania i życzymy wielu wspaniałych wrażeń artystycznych i sporej dawki interesującej wiedzy naukowej.

Transmisja realizowana przez Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM.

Bądźcie z nami!

dr Anna Mleczko – członkini zespołu Laboratorium Biotechnologii Stosowanej Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, którego misją jest połączenie odkryć naukowych z życiem codziennym. Badania zespołu obracają się wokół inżynierii tkankowej, biodruku 3D, regeneracji łąkotki, nanotechnologii, a ostatnio także immunodiagnostyki COVID-19. Zespół prowadzi prof. Jakub Rybka.

Maciej Kośmicki – socjolog, absolwent i pracownik Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół gier wideo, ich społecznej percepcji, klocków LEGO® oraz narracyjności człowieka. Prowadzi największy polskojęzyczny kanał poświęcony klockom konstrukcyjnym na platformie YouTube.

Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka i aktywistka edukacyjna znana w sieci jako Babka od histy, laureatka Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii Obywatel(ka). Tutorka, trenerka Odysei Umysłu, publicystka.

Wielkopolski Klub Tańców Polskich – formacja taneczna działająca już od kilku lat przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W swoich szeregach zrzesza pasjonatów tańca w każdym wieku - zarówno pełne energii dzieci, roztańczoną młodzież, studentów, aż po dojrzałe osoby dorosłe. Klub liczy ponad 60 tancerzy, z których najlepsi regularnie biorą udział w ogólnopolskich turniejach tańców polskich, zajmując wysokie lokaty medalowe.
W swoim dorobku Klub może pochwalić się tytułami Mistrzów Polski zarówno wśród par turniejowych, jak i par mazurowych.

Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM – studio zajmujące się promocją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W realizowanych programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych przybliża najważniejsze wydarzania uniwersyteckie, edukacyjne, kulturalne i studenckie. Prezentuje najwybitniejsze postacie Uniwersytetu, które wniosły ogromny wkład w rozwój nauki polskiej i światowej. Poprzez produkcję programów i filmów popularnonaukowych, wykładów telewizyjnych, debat i spotkań z najwybitniejszymi przedstawicielami nauki polskiej, realizuje najważniejszą misję Uniwersytetu – popularyzację nauki.