Data publikacji w serwisie:

Po indeks z Pitagorasem: Wykład „Zróbmy sobie Dobble. Czyli o matematycznych podstawach, które kryją się za talią kart Dobble”

We wtorek 28 marca br. w godz. 12:00-12:45 w auli A Wydziału Matematyki i Informatyki UAM odbędzie się kolejny wykład z cyklu „Po indeks z Pitagorasem”. Tym razem prof. UAM dr hab. Katarzyna Rybarczyk-Krzywdzińska wygłosi wykład zatytułowany „Zróbmy sobie Dobble. Czyli o matematycznych podstawach, które kryją się za talią kart Dobble”. Wykład skierowany jest do uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7-8 szkół podstawowych.

Streszczenie wykładu:

Dobble jest popularną grą towarzyską. W klasycznej talii do gry w Dobble znajduje się 55 kart, każda z 8 różnymi znakami. Na rynku można znaleźć różne wersje tej gry o różnych nazwach, między innymi takie z 5 i takie z 12 znakami na karcie. Zasada jest prosta: dowolne dwie karty mają dokładnie jeden wspólny znak. Gra polega na znajdywaniu tego wspólnego znaku, a wygrywa najbardziej spostrzegawczy. Reguły gry są zrozumiałe nawet dla przedszkolaka, ale żaden przedszkolak nie zauważy, że do konstrukcji talii do tej gry można wykorzystać narzędzia matematyczne.

W trakcie wykładu:

  • skonstruujemy talie z 3 i talię z 4 znakami na karcie;
  • odpowiemy na pytanie, ilu kart brakuje w klasycznej wersji gry;
  • spytamy, dla jakiej liczby obrazków na pewno można skonstruować optymalny zestaw kart;
  • przy okazji niepostrzeżenie „otrzemy” się o „wielką matematykę” – teorię grup, przestrzenie rzutowe i geometrię skończoną (zrobimy to „na obrazkach”, bez definicji i trudnych wzorów).

W związku ze stacjonarną formą wydarzenia obowiązuje rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. Dowiedz się więcej i zarejestruj się na wydarzenie (start rejestracji: 15 marca)!